Demir Yolu
Giriş Tarihi : 10-10-2017 12:19   Güncelleme : 10-10-2017 12:19

Bakü-Tiflis-Kars hattı hizmete açılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Kars-Tiflis (BTK) demiryolu projesinde zorlu süreçlerin geride bırakıldığını açıkladı. Bakan Arslan, "Ekim ayı sonunda projeyi tamamen bitirip yük ve yolcu anlamında ticari hizmete başlamış olacağız" dedi.

Bakü-Tiflis-Kars hattı hizmete açılacak

Bakan Arslan, yaptığı açıklamada, Bakü-Kars-Tiflis demiryolu projesinin Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan kardeşliğinin, beşeri ilişkilerinin ve ticaretinin geliştirilmesi açısından çok önemli ğunu ifade etti.

Türkiye'de yılda 26,5 milyon ton yükün demiryoluyla elleçlendiğini bildiren Bakan Arslan, "Söz konusu projesi, Londra'dan Pekin'e demiryolunu kesintisiz hale getirerek orta koridor anlamında ülkemiz üzerinden yapılan taşımaları cazip hale getirecek. Biz sadece Çin'den Avrupa'ya giden yüklerin yüzde 10'unu alabilsek, 30 milyon ton ilave yük kapasitesi oluşturmuş olacağız" diye konuştu. Bakan Arslan, ülke genelinde demiryoluyla yapılan elleçlemeyle kıyaslandığında sadece bu projenin ülkeye getireceği yük miktarının ciddi bir rakam ğuna dikkati çekerek, başlangıçta çok daha düşük olmak üzere içinde bu rakama erişileceğini söyledi.

HERKES YARARLANACAK

Londra'dan Pekin'e demiryolunu kesintisiz hale getirecek projeden güzergahtaki bütün ülkelerin yararlanacağına işaret eden Bakan Arslan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan'dan Pakistan, Afganistan ve Hindistan'a kadar bu hatlar üzerinden pek çok ülkeye yük taşıma şansı bulunduğunu dile getirdi. Projenin özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından çok önemsendiğini vurgulayarak Bakan Arslan, "Başından beri her türlü desteği verdikleri için onlara müteşekkirim. Arkanızda sağlam bir irade ve sağlam bir duruş olursa bu projeleri rahatlıkla hayata geçirebiliyorsunuz. Onun keyfi de bir başka şeyle kıyaslanmıyor" diye açıklama yaptı.

ÜLKELER ARASI YÜK BAĞLANTISI

Projede zorlu süreçlerin geride bırakıldığını belirten Arslan, şöyle konuştu: "Test sürüşü için 27 Eylül'de Gürcistan ve Azerbaycan ilgili bakanlarıyla Tiflis'ten bindik, yeni yapılan hattın ını Kars'a kadar demiryoluyla kesintisiz gelmiş k. Ekim ayı sonunda projeyi en bitirip yük ve yolcu anlamında ticari hizmete başlamış olacağız. Taşımalarla ilgili 3 ülkeden yetkili kuruluşlar birlikte çalışıyor. TCDD ve TCDD Taşımacılık da gerekli görüşmeleri yapıyor. Birçok ülkeyle yük bağlantıları sağlanmış durumda. Demiryolu yük taşımalarıyla ilgili yaklaşık 1 yıl önceden bağlantı sağlamak gerekiyor. İnşallah açılır açılmaz milyon rakamlarıyla ifade edebileceğimiz taşımalar olabilecek."

LOJİSTİK CANLANACAK

BTK projesinin bölgenin kalkınması için önemine dikkati çeken Bakan Arslan, Erzurum'da inşa edilen lojistik merkezinin bitmek üzere ğunu, Kars'taki lojistik merkezi inşaatının ise devam ettiğini söyledi. Bu merkezlerle Çin'den Orta Asya'dan gelen yük hareketlerinin her iki il üzerinden de Karadeniz'e, Ortadoğu'ya, Afrika'ya dağılma şansı ğuna değinen Arslan, "İnşallah asrın projesi olarak anılan Bakü-Tiflis-Kars Projesi'ni Ekim ayı sonrası ticari taşımalara açtığımızda hem bölge illeri, hem ülkemiz bundan çok faydalanacak. Tiflis'ten trene binip Kars'a kadar kesintisiz geldiğimizde ülkem adına yaşadığım hazzı, gururu tarif etmekte zorlanıyorum. Ülkemize hayırlı, uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA