Advert

İSTAB üyeleri ile güçlü

İSTAB Başkanı Turgay Gül, İstanbul ulaşımında servis ve personel taşıma firmalarının yüzde 20 paya sahip olduğunu söyledi. Sektörün çatı örgütünün İSTAB olduğunu dile getiren Başkan Gül, yaşanan sorunları ortak hareket ederek aşacaklarının altını çizdi. Gül, "Dünya karşılaştığınız fırtınalarda değil, gemiyi limana getirip getirmediğinizle ilgilenir. Bizimde sorunlarımız var ama insanlar hizmetlerimiz ile ilgileniyor. Sorunları ise paydaşlarımız ile ortak hareket ederek aşacağız" dedi.

İSTAB üyeleri ile güçlü
İSTAB üyeleri ile güçlü Admin
Bu içerik 4911 kez okundu.

İstanbul Servis Taşımacıları Birliği’nin (İSTAB) gelenekselleşen 14'üncü iftar yemeğinin sponsoru bu yıl Mercedes-Benz Türk oldu. Geleneksel iftar, 31 Mayıs Perşembe günü İstanbul Ticaret Odası’na ait (İTO) Üsküdar Kandilli’de bulunan Cemile Sultan Yalısı’nda verildi. İSTAB Başkanı Turgay Gül'ün ev sahipliğini üstlendiği davette yönetim kurulu üyeleri de tam kadro hazır bulundu. Başkan Gül ve yönetim kurulu üyeleri, davetlilerle tek tek ilgilenerek örnek olacak bir ev sahipliği tablosu sergilediler.

İftar davetine İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran, Mercedes-Benz Türk HTA Filo Satış Müdürü Soner Gönültaş ve Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk'ün yanısıra otomotiv üreticilerinin temsilcileri ve sektörden sivil toplum kuruluşları ile esnafın yoğun katılım gösterdiği görüldü.

PLAKA TAHDİDİNDE İTO DESTEĞİ

Etkinlikte bir konuşma yapan İSTAB Başkanı Turgay Gül, 50 bin araçlık parka sahip alan sektörün 100 binlerce kişiye istihdam sağladığının altını çizdi. Böylesine büyük bir sektöründe çatı örgütünün İSTAB olduğunu ifade eden Gül, iftar sofralarını da dostlarıyla paylaşmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. "Servis sektörünün ciddi sorunları var ve bizler bunları çözmek için var gücümüzle çalışıyoruz" diyen Başkan Gül, ön önemli sorunun ise Plaka Tahdidi olduğunun altını çizdi. Gül, "Ülkemizin 35 ilinde uygulanan plaka tahdidi maalesef İstanbul da uygulanmamaktadır. Ve şuna eminiz ki hali hazırda sektörde yaşanan problemlerin çözümü için plaka tahdidi uygulaması  önem arz etmektedir. İstanbul servis sektörü olarak bir ayrıcalık istemediğimizi defalarca belirttik. İsteğimiz net ve açıktır. Türkiye’nin birçok ilinde uygulanan Plaka Tahdidi’nin İstanbul’da da uygulanmalıdır. Şekib Başkanım, bu süreçte destekleriniz sektör için çok önemli. Sizi ve İTO'yu her zaman olduğu gibi Plaka Tahdidi konusunda da desteklerinizi arkamızda hissetmek istiyoruz" dedi.

SEKTÖRE YENİ ARAÇ GİREMEDİ

Başkan Gül, konuşmasında Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'ne de değindi. Koltuk sensörü, üç noktalı emniyet kemeri ve kayıt cihazı gibi uygulamaların araçlara üretici firmalar tarafından üretimde konulması gerektiğinin altını çizen Gül, bu sayede araçların hem ekonomik hem de daha güvenli olacağının altını çizdi. Çocukların güvenli ve sağlıklı taşınması ile ilgili yapılacak her türlü düzenlemenin destekçisi olduklarını vurgulayan Gül, ancak bu düzenlemelerin uygulanabilir olması gerektiğini ifade etti. Bu tip düzenlemeler yapılırken, sektör temsilcilerinin görüşlerinin alınmasının önem arz ettiğini kaydeden Başkan Gül, şöyle konuştu: "Ocak 2018 de uygulaması başlayan sensör konusu da halen çözülememiş, üretici firmaların sensörlü araçla ilgili problemleri devam etmektedir. Ocak 2018 tarihinden bugüne kadar Türkiye genelinde bir tane de olsa yeni üretilmiş Okul Taşıtı Araç Muayeneden geçememiş ve sektöre Okul Taşıtı olan hiçbir yeni araç girememiştir. Hatta alınan araçlar muayeneden geçmediği için satın alanlara teslim edilememiştir. Sorunlarımızla ilgili yetkili mercilerin sektörü rahatlatacak kararlar alacağına inanıyor ve çalışmalarımızı bu yönde devam ettiriyoruz."

MERCEDES'İ FARKLILAŞTIRAN HİZMETİ

Etkinlikte bir konuşmada Mercedes-Benz Türk HTA Filo Satış Müdürü Soner Gönültaş yaptı. Gönüştaş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "İSTAB'ın bu güzel organizasyonuna İstanbul'da 5 bayiimiz ile birlikte sponsor olmaktan Mercedes-Benz Türk olarak son derece mutluyuz. Bu vesile İSTAB'ın yeni dönem yönetimini Turgay Gül başkanlığında tebrik ediyorum. Mercedes-Benz olarak yıllardır İSTAB'ın sektöre kazandırdıklarını takdir ediyor, bundan sonra da sektöre öncü olacağına da inanıyoruz. Sizlere sunduğumuz Sprinter ve Vito ile ilgili pazarın en iyi kredi olanakları ve yüksek takas imkanları ile tüm beklentilerinizi karşılamaktayız. Markamızı farklılaştıran da bu hizmetleri bir çatı altında sunmamızdır. Müşterilerimizden gelen olumlu geri bildirimler ve satış adetleri de ne kadar doğru bir strateji izlediğimizin açık göstergesidir. Biz Mercedes-Benz Türk olarak tüm faaliyetlerimizi somluluk bilinci ile yürütüyor, sosyal, ekonomik ve çevresel etkilerimizi değerlendirerek hareket ediyoruz. Bizim için topluma katkımız en az yaptığımız iş kadar değerlerlidir. Bundan yola çıkarak irili ufaklı sosyal sorumluluk çalışmalarımız var. Uzun yıllardır ülkemizin çağdaş geleceğine katkıda bulunuyoruz, bulunmaya da devam edeceğiz."

9 AY SONRA SORUN ÇÖZÜLÜR

İTO Başkanı Şekib Avdagiç'de meşakkatli bir sektörün toplantısında olmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi. İTO Başkanı Avdagiç, "Herkes bu sektörden sorunsuz, kusursuz dakik hizmet bekliyor ama bu hizmeti veren insanların çektikleri sıkıntılar konusunda aynı hassasiyeti göstermiyor. Biz İstanbul Ticaret Odası olarak uzun yıllardır gerçekten bu sektörün dertleriyle yakından ilgileniyoruz ve çözümü konusunda da ciddi gayret gösteriyoruz ve bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz. Sektörü çok önemli beklentileri var. Genel seçimlerde bu beklentilerin potaya girmesi zor ama ben inanıyorum ki 9 ay sonra yerel seçimler var o zaman bu sorunların üstesinden gelineceğini, beklentilerin karşılanacağını ümit ediyorum. Bu sektör tamamen kayıt içinde olan bir sektör. O anlamda da vergisini zamanında düzgün ödeyen bir sektör. Bu anlamda da farklı bir ayrımcılığı olması gereken bir sektör. İnşallah önümüzdeki dönem bu konuda önemli ilerleme olacağını düşünüyorum. Sektörün algı yönünde biraz daya aktif ve duyarlı olmasını istiyorum. Bu kadar büyük bir ailenin içinde küçük, basit konular basında abartılarak servis ediliyor. Benim size tavsiyem, bu tür haberler ortaya çıkmadan siz tedbir alıp daha kaliteli hizmetler yaparak kendi imajınızı yukarıya doğru çekmelisiniz" dedi.

SABİT KURLA SATIŞ

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, konuşmasına şöyle devam etti: "Mercedes-Benz Türk firması, gecemizin sponsoru. 1973 yılından beri Otomarsan ve daha sonra Mercedes-Benz Türk ile çalışan bir firmanın yönetim kurulu başkanı olarak bende kendilerine teşekkür etmek istiyorum. Mercedes-Benz Türk, Türkiye açısından otomotiv sanayine sağladığı katkı anlamında çok önemli bir şirket. İstanbul Hoşdere'deki fabrikası, dünyanın 100'den fazla ülkesine otobüs ihraç ediyor. Aksaray'daki kamyon fabrikası, Avrupa'daki 2 büyük kamyon fabrikasından biri. Şuanda kapasitesini 15 binden 35 bine çıkartmak için gerekli yatırımları yaptı. İnşallah bu artan kapasitenin bir kısmı da ihracata gider. Dolayısıyla belki sizin sektörün kullandığı araçları Türkiye'de üretmiyorlar ama tüm Mercedes-Benz'e baktığınız zaman Türkiye'de katma değer sağlayan bir firma. Hem bu akşamki katkılarından dolayı hem de Türk ekonomisine sağladıkları katkılarından dolayı otomotiv sektörünün bir mensubu olarak kendilerine çok teşekkür ediyorum. Kurlardaki yükselmelerden dolayı onlarda sizlerin beklentilerini karşılamak için bir formül geliştirecekler. Daha uygun şartlarda sizlere araç satmak üzere bu gece sponsor olduklarına göre buradaki beklenti yükseldi. Uygun kurlarda masalardaki arkadaşlar araç satılmasını bekliyor. Bende kendilerinden bu elektriği aldım ve uygun kur ile araçları satacaklar."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı