Otomotiv
Giriş Tarihi : 26-02-2020 14:23   Güncelleme : 26-02-2020 14:23

Iveco otobüsleriyle de Türkiye'de!

Türkiye otobüs pazarında uzun yıllar Koç Grubu çatısı altında faaliyetlerine devam ederken yollarını ayıran Iveco Bus, Ülkemizde yeniden üretime başlayacak. Küresel otobüs üreticisi Iveco Bus'ın ürünlerini Otokar fabrikasında üretmek için bir işbirliği anlaşması imzalandı. Artık Otokar otobüslerinin yanısıra, Iveco markalı otobüsler de Sakarya’da üretilecek.

Iveco otobüsleriyle de Türkiye'de!

Koç Holding'in ana hissedar olduğu Otokar ile CNH Industrial'a ait ticari araç üreticisi Iveco Bus arasında ortak üretim ve işbirliği anlaşması yaptı. Şirketin KAP'a yaptığı açıklamaya göre 2021 yılı sonunda başlayacak ve 5 yıllık anlaşma kapsamında Otokar'ın Sakarya fabrikasında 5 bin adetten fazla araç üretilecek.

26 MİLYONLUK YATIRIM

Nihai adetler pazar koşullarına bağlı olacak. İki şirket anlaşma kapsamında 26 milyon Euro tutarında ortak yatırım yapacak. KAP açıklamasında, "imzalanan iş birliği ve tedarik sözleşmesi kapsamında şirketimiz Iveco Bus'ın mevcut ürünlerini Iveco Bus adına Sakarya'daki fabrikasında üretecek. Iveco Bus'ın ürün portföyü; fabrikamızda üretilen Otokar ürünleri ile genişleyecektir" denildi. CNH Industrial'ın açıklamasına göre anlaşma kapsamında Doğu Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Asya pazarlarına özel araçlar da üretilecek. Araçlarda CNH'nin kardeş şirketi FPT Industrial'ın ürettiği motorlar kullanılacak. Iveco Bus için minibüsten şehirlerarası otobüse kadar çeşitli yelpazede yolcu taşımacılığı araçları üretiyor.