Dernekler
Giriş Tarihi : 28-07-2020 16:12   Güncelleme : 28-07-2020 16:12

Ayağımıza sıkmayalım

Diyarbakır Otobüsçüler Derneği Başkanı Aydın Özgen, yüzde 50 kapasite ile şehirlerarası yolcu taşımacılığının sektöre ciddi ekonomik kayıplar yaşattığını söyledi. Özgen, "Şu an otobüslerimizde gidişler boş, gelişlerin ise yarısı boş. Bu bayram da ek seferler hiç olmadı" dedi.

Ayağımıza sıkmayalım

Korona Virüs salgını en fazla otobüsçülük sektörünü etkiledi. Seyahat yasakları ile başlayan tedbirler ve akabinde ki yüzde 50 kapasite ile çalışma, sektörün ciddi anlamda ekonomik kayıplar yaşamasına neden oldu. Salgın riskine karşı vatandaşlar, seyahatlerinde özel araçları tercih etmeye başladı.

KALİTEDE REKABET

Bayram sonrasına dair de bir beklentilerinin kalmadığını açıklayan  Diyarbakır Otobüsçüler Derneği Başkanı Aydın Özgen,  “Bayramdan sonra okulların açılmasına bir ay kalıyor. O da açılırsa tabii. Bu bir ay içinde de kimsenin iş yapabilmek gibi bir umudu yok. 2020 yılı sektör açısından kâbus gibi bir yıl olarak geçti diyebiliriz. Yani MEB eğitime başlanacağını söylüyor ama sektörümüz için önemli olan üniversitelerin eğitime başlamasıdır. Ona dair herhangi bir açıklama yok, belirsizlik devam ediyor. Normalde bu dönemde mevsimlik işçilerimiz olurdu. Bölgemizden Akdeniz’e turizm işçisi giderdi ama yine aynı sebeplerden dolayı turizm işletmelerinin çoğu açılmadı. Bundan sonra nasıl hayatta ve ayakta kalabiliriz bilmiyorum. Planlarımızı iyi yapıp birlik ve beraberlikle yola devam etmeliyiz. Zaten sektörümüz para kazanamıyor, bir de kendi içimizde rekabet ederek kendi ayağımıza sıkmayalım” diye konuştu.