Lojistik
Giriş Tarihi : 22-10-2020 21:19   Güncelleme : 22-10-2020 21:19

Lojistiğe dikkat

İnov akademi ortağı Gökhan Erol, Resmi Gazetede yayımlanan “Yurt Dışı Lojistik Merkezlerinin (YDLM) Desteklenmesi” hakkındaki kararı değerlendirdi. Firmaların desteklenmesi için çıkarılan kararın önemine işaret eden Erol, bu süreçte ihracatın sanal heyetlerle desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Lojistiğe dikkat

Cumhurbaşkanlığı kararı ile “Yurt Dışı Lojistik Merkezlerinin (YDLM) Desteklenmesi” Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karar ile birlikte Türkiye’de yerleşik ihracatçı firmaların rekabet gücünün artırılması ve yeni pazarlara girmelerinin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

İHRACATA SANAL HEYET

Gökhan Erol, ilgili kararının uygulama, usul ve esaslarının henüz belli olmadığını belirtti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) gibi kuruluşların bu süreçte önemli görevler üstleneceğine dikkat çeken Erol, “Kararın işleyişi ile ilgili birçok soru işareti söz konusu. Özellikle mobilya ve tekstil sektörlerinde hedef ülkede servis verebilecek depolama altyapısı olmaması nedeniyle mevcut durumda ihracatçı şirketlerimiz hedef pazarlarda aktif rol alamıyor. Bu kararla beraber, ihracatçıların konsinye ihracat yapma olasılıkları ve gelen siparişleri istenen sürede karşılama kabiliyetlerinin artacağı hedefleniyor. Projede lojistik süreçlere hakim yöneticilerin yer almasının YDLM işleyişinde pozitif değer sunacağını düşünüyoruz. Bu süreçte ihracatın sanal heyetlerle desteklenmesi de ayrı bir katma değer yaratacaktır. 2020 yılının 2021 yılı ile ihracat alanında normalleşmeye doğru gidebileceğini düşünüyoruz” dedi.