Otomotiv
Giriş Tarihi : 20-11-2020 22:55   Güncelleme : 20-11-2020 22:55

2.el alma zamanı

2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler doğrultusunda otomobil sektörünü değerlendirdi. Ülgür, 2.el pazarında fiyatların yıl sonuna kadar dengeleneceğinin altını çizdi.

2.el alma zamanı

“Pazarın daha şimdiden belli bir dengeye oturmaya başladığını söyleyebiliriz” diyen Orhan Ülgür, 2.el ticareti yapanların stok fazlalığı nedeniyle istedikleri oranda kâr edemediklerini dile getirdi. Firmaların elinde bulunan stokları biran önce nakde çevirmesi gerektiğini hatırlatan Ülgür, “Piyasa koşulları ve stok maliyetleri nedeniyle artık birçok firma için bekleme imkanı kalmadı. Haliyle şu anda bu firmalar, ellerindeki araçları elden çıkartmak için kârdan feragat etmeye başladılar ve indirim yoluna gidiyorlar” dedi.

YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Döviz kurunun sıfır araç, sıfır aracın da 2.el araç fiyatını belirlediğini hatırlatan Ülgür, şöyle konuştu: “Markaların çeşitli fiyat ve faiz kampanyaları düzenlediğini görüyoruz. Bu da ikinci el pazarında fiyatların normal seviyeye gelmesine neden oldu. Diğer taraftan döviz de stabil seyre dönüştü ve yıl sonuna kadar sıfır otomobil fiyatları artmayacaktır. Böylelikle ikinci el aracını sıfırdan pahalıya satmaya çalışanlar boşa zaman kaybetmiş olacak. Tüm bunlara ilave olarak; yeni Merkez Bankası Yönetimi’nin izleyeceği para politikalarının, ekonomi ve döviz kuruna etkisini de yakından izlemek gerekiyor. Hem sıfır hem de ikinci el otomobil fiyatları bu değişimlerden etkilenecektir.”

ŞİMDİ FIRSAT ZAMANI

2020 yılının ilk çeyreğinde global otomobil pazarında yaşanan süreçlerin bir benzerinin 2021’de de yaşanabileceğini de söyleyen Ülgür “Salgının olumsuz etkisinin artmasıyla, 2021 yılının ilk çeyreğinde, bu yıl olduğu gibi, sıfır araç üretimi yavaşlayabileceği ve hatta tamamen durabileceği gerçeğini göz önüne almak gerekiyor. Bu nedenle önümüzdeki 1-2 aylık sürenin, hem sıfır hem de ikinci el otomobil alacaklara özel bir fırsat yaratabileceğine dikkat çekmek isteriz” diye konuştu.