Otomotiv
Giriş Tarihi : 25-11-2020 18:15   Güncelleme : 25-11-2020 18:15

Volkswagen Türkiye’den çıkmadı

Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu, Volkswagen’in Slovakya’da kapasite artırma kararının, Türkiye yatırımlarını askıya alması anlamına gelmeyeceğini söyledi.

Volkswagen Türkiye’den çıkmadı

Volkswagen'in Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu, Volkswagen'in Türkiye yerine Slovakya'da yeni yatırım yapacağı haberlerinin üzerine açıklama yaptı. Bilaloğlu, Volkswagen’in Slovakya’da kapasite artırma kararının, Türkiye yatırımlarını askıya alması anlamına gelmeyeceğini açıkladı.

PAZAR DARALIYOR

Alil Bilaloğlu, yaptığı değerlendirmede, "Volkswagen’in Temmuz ayında yaptığı açıklama Türkiye ile ilgili bir açıklama değildi. Salgından dolayı dünyadaki otomobil satışlarını orta vadede 2018-2019 seviyesine gelmeyeceğini görerek, tüm dünyada kapasiteyi arttıracak yeni yatırımları durdurduk kararı verdi" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE AVANTAJLI

Volkswagen'in 80 milyon öz sermaye ile Türkiye’de şirketini kurduğunu ve şirketin hala durduğunun altını çizen Ali Bilaloğlu, “Global anlamda da verdiği karara paralel şekilde Slovakya’daki fabrikadaki bazı ürünler için yeni yatırımlar yapacaklarını açıkladılar. Bu ürünlerin Türkiye’deki ürünlere mevzu olup olmayacağı konusunda bilgi sahibi değilim. İlk başta bir ürün ile başlanır ama sürekli değişiklik arz eder. Benim inandığım konu; Türkiye halen otomotiv üretimi konusundaki avantajlarını korumakta hatta salgından dolayı bir iki puan avantajını da arttırmış durumda. Bu süreç tedarik zincirlerinin ana merkeze yakın olmasının avantaj olduğunu gösterdi” dedi.