Lojistik
Giriş Tarihi : 21-01-2021 21:09   Güncelleme : 21-01-2021 21:09

Mars para kazandı

Türkiye’nin lojistik firmalarından Mars Logistics, 2020 yılında yatırımlarına ve sürdürülebilir büyümesine devam etti. Mars Logistics Yönetim Kurulu Üyesi Gökşin Günhan, 2020 yılında 2,1 milyar TL ciro elde ettiklerini açıkladı.

Mars para kazandı

Korona Virüs, birçok sektör gibi lojistik sektörünü de olumsuz şekilde etkilese de sektörün doğası gereği durmasının imkânsız olduğunu bir kez daha gösterdi. Firmalar, 2020 yılında da ciddi iş yaparak kazançlarını arttırdı. Salgın dolayısıyla uzaktan çalışma modelini hayata geçiren firmalar, temassız taşımacılığa imkan sağlayan Intermodal taşımacılık modelini öne çıkararak müşterilerin ihtiyaçlarına cevap vermeye devam etti.

“DURMADAN ÇALIŞTIK”

Mars Logistics Yönetim Kurulu Üyesi Gökşin Günhan, “Salgın döneminde lojistiğin varlığını sürdürmesinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha gördük. Lojistik yavaşlasa da, hacmi azalsa da asla durmadı.  Herkes gibi bizim için de 2020 yılı zorlu geçti. Salgın döneminin ilk günlerini de kapsayan ikinci çeyrekte iş hacmimizde bir düşüş yaşandı. Ülkemizin dış ticaretine paralel olarak lojistik için de lokomotif sektörler olan otomotiv ve tekstil bu dönemde yavaşladı fakat aynı dönemde ambalaj, gıda, hijyen, kimya gibi sektörler hızlandı. Sektör ve müşteri çeşitliliğini bir strateji olarak belirlediğimiz için bu eksen kaymasında müşterilerimize maksimum seviyede destek olduk. 2020 yılını yaklaşık 2,1 milyar TL ciro ile kapattık. İstihdamda azalma olmadı, aksine artış oldu” dedi.

FİLO YATIRIMI YAPTI

Günhan, yaptıkları yatırımları ise şu şekilde sıraladı: “Müşterilerimizin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Sunduğumuz hizmeti geliştirmek ve genişletmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda 2020 yılında filomuza 15,3 milyon Euro değerinde yatırım yaptık. Diğer yandan 2019 yılında hayata geçirdiğimiz Yurt İçi Dağıtım Kanalları hizmetimizi geliştirmeyi sürdürdük ve 2020 yılına Ocak ayında Eskişehir’de bin metrekarelik bir toplama transfer merkezi açarak başladık. Salgın döneminde de yatırımlarımıza devam ederek Nisan ayında Manisa’da iki yeni depo açtık. Evden çalışma modelimizin altyapısını kurduk. 250 bin Dolar’lık teknolojik yatırım gerçekleştirdik. İş süreçlerimize uzaktan çalışmayı dahil ettik.”

KOŞMAYA DEVAM

“Filomuzun gücüne güç katmak için 2021 yılında 20 milyon €’luk yatırım yapmayı ve hizmet ağımızı genişletmeyi amaçlıyoruz. Her zaman olduğu gibi gelen taleplere ve doğan ihtiyaçlara göre Türkiye’nin farklı illerinde depolar ve transfer merkezleri açarak yatırımlarımızı sürdüreceğiz” diyen Günhan, konuşmasına şöyle devam etti; “Intermodal taşımacılık alanında yoğunlaşacağız. Mars Logistics olarak çevre dostu taşımacılık yöntemlerini daha çok öne çıkaracağız. 2019 yılında Avrupa’nın lojistik açıdan önemli konumlarından biri olan İspanya’da şirket açarak yurt dışında da Mars kalitesini müşterilerimizle buluşturmuştuk. 2021 yılında ise Avrupa’da başka bir ülkede şirket açacağız.”