Otomotiv
Giriş Tarihi : 22-01-2021 16:02   Güncelleme : 22-01-2021 16:02

Otokar 12’den vurdu

Otomotiv üreticilerinden Otokar, 2020 yılında da kent içi toplu taşıma, personel ve turizm taşımacılığının gözdesi olmaya devam etti. 2020 yılını lider olarak tamamladıklarını dile getiren Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, “2021 yılında da Pazar liderliğimizi devam ettireceğiz” dedi.

Otokar 12’den vurdu

2020’nin salgın nedeniyle hem dünya hem Türkiye için zor bir yıl olduğunu belirten Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül; “Üst düzey güvenlik önlemleriyle çalışmalarımızı sürdürüp 2020’de uzun vadeli hedeflerimize odaklandık. Geniş ürün gamımız ulaşımda ilk tercih olmaya devam etti. 12’nci kez faaliyet gösterdiğimiz segmentler toplamında Türkiye otobüs pazarının lider markası olduk” ifadesini kullandı.

GENİŞ ÜRÜN GAMI

Türkiye'nin öncü otomotiv sanayi şirketi Otokar, düzenlediği toplantısı ile 2020 sonuçlarını basın mensupları ile paylaştı. Otobüs pazarındaki liderliğini 2020 yılında bir kez daha pekiştiren ve 7 metreden 18,75 metreye kadar farklı uzunluktaki otobüsleri ile Türkiye'nin en geniş ürün gamına sahip olan Otokar’ın düzenlediği toplantıya; Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül ve Otokar yöneticileri katıldı. Geride bıraktığı 58 yılda kullanıcı beklentileri doğrultusunda tasarladığı ve ürettiği araçlarla sektörüne birçok ilki kazandıran Otokar, 2020'de faaliyet gösterdiği segmentlerin toplamında 12’nci kez Türkiye'nin en çok tercih edilen otobüs markası olduğunu duyurdu.

VERİMLİLİĞİ ARTTIRDI

Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, “Çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın sağlığını korumak, işimizin devamlılığını sağlamak, salgının etkisini azaltmak ve yayılımı engellemek için gerekli tüm önlemleri aldık. İşyeri hekimlerimiz yönetiminde Korona virüs Danışma Merkezi oluşturduk. 25 Mart-20 Nisan tarihleri arasında üretime ara verdik. 20 Nisan sonrasında üretimimize düşük kademeyle başladık, tek vardiya olan çalışma şeklimizi iki vardiyaya böldük. 552 bin metrekare alana yayılı fabrikamızda hayata geçirdiğimiz güvenli üretim uygulamaları ve düzenlemelerimizle Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni aldık. Üretimimiz aksamadan devam ediyor. Ofis çalışanlarımız bulaş riskini azaltmak için büyük oranda evden çalışmaya devam ediyor. Teslimatlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Bayi ve müşteriler ile olan temaslarımızı Otokar mobil uygulaması da dahil olmak üzere dijital iletişim kanalları aracılığıyla sürdürüyoruz” açıklamasını yaptı.

12 YILDIR SEKTÖR LİDERİ

Pazardaki toparlanmanın Haziran ayında normalleşme süreciyle başladığını belirten Akgül, “2020 yılı iyi başladı ve pazar ilk üç ayda yükseliş gösterdi ancak salgının etkisiyle ikinci çeyrekte durgunluk yaşandı. Haziran ayında normalleşme ve finansman koşullarındaki gelişmelerin de etkisiyle pazar hızla toparlanmaya başladı. Özellikle servis taşımacılığında önemli bir talep artışı gerçekleşti. Kasım ayında ise tüm segmentlerde canlanma azaldı. Yıl geneline baktığımızda şehirlerarası dahil, tüm otobüs pazarı yüzde 14’e yakın büyüdü. Faaliyet gösterdiğimiz segmentlerin toplamında ise yaklaşık yüzde 2'lik bir büyüme gerçekleşti. Geniş ürün gamımız, markamıza duyulan güven, düşük işletme giderleri ve yüksek ikinci el değeri ile Otokar bir kez daha sektörün ilk tercihi oldu; geçen yılı tüm otobüs pazarında lider olarak tamamladı” dedi.

TERCİHLERİ SULTAN OLDU

Türkiye’deki küçük ve orta boy otobüs segmentindeki satışları da değerlendiren Akgül şunları ekledi: “Müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiğimiz araçlarımız sektörde takdir toplamaya devam etti. Salgına rağmen Türkiye’nin dört bir yanında teslimatlarımıza devam ettik. 2020 yılında küçük ve orta boy otobüs pazarı yüzde 10 civarında daralırken, Otokar bu segmentte satışlarını artırdı. Belediye otobüsü segmentinde ise Korona virüs yayılımını azaltmak için getirilen sınırlamalar araç ihtiyacını artırdı. Yılın tek kalemde gerçekleşen en büyük otobüs ihalesi olan İzmir ESHOT Genel Müdürlüğü’nün açtığı ihaleyi kazandık. Artışlarla birlikte 368 adet otobüsün teslimatlarına yılsonunda başladık. Türkiye'nin yanı sıra 50'den fazla ülkede milyonlarca yolcuya hizmet vererek 2020 yılında da ülkemizin otomotiv ihracatına katkı sağladık. Globalleşme stratejimizi merkezimize alarak, geçtiğimiz yıl da uluslararası rakiplerimizi geride bırakıp önemli projeler üstlendik. Gürcistan Belediye Kalkınma Fonu ile 175 adet otobüs ve bu otobüslerin yedek parça ve eğitimlerini kapsayan bir sözleşme imzaladık. Ayrıca Malta'dan aldığımız 50 adetlik sağdan direksiyonlu 5'inci siparişimizi tamamladık.”

PAZARDA ATLAS GÜÇLÜ

İlk olarak 2013 yılında satışa sunulan Atlas'ı 2020'nin başında yenileyen Otokar, yüksek torku, güçlü motoru, baştan aşağı yenilenen tasarımıyla sektörde büyük beğeni topladı. Atlas'ın üstün standartlarıyla dikkat çektiğini kaydeden Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, “Korona virüs ile birlikte taşımacılıkta önemli bir talep artışı yaşandı. Atlas kamyonumuz, yüksek performansıyla ağır hizmet gerektiren işlerde öncelikli olarak kullanılıyordu. Ocak 2020'de yenilediğimiz Atlas’ın tasarımı ve artan konfor özellikleri sektörde büyük beğeni topladı ve geçtiğimiz yıl özel sektör filolarının da ilk tercihi olmaya başladı” dedi.

İLKLERİN ÖNCÜSÜ OLDU

Son 10 yılda cirosunun yüzde 8'ini Ar-Ge faaliyetlerine ayıran Otokar'ın, Korona virüs döneminde de öncü işlere imza attığını kaydeden Akgül, şehir içi toplu taşımacılıkta salgın bulaş tehdidini en aza indirmek için otobüs geliştirdiklerini kaydetti. Akgül, “Güvenli Otobüs, kendi kendini dezenfekte edebiliyor. Fotokatalitik sistem ile güvenli bir seyahat imkânı sunuyor. Binen yolcuların ateşini ölçüp, maske kontrolü yapabiliyor ve yeni nesil sürücü kabini ile sürücüyü bulaş riskine karşı daha fazla koruyor. Dünyada ilk kez bu dört sistemin bir arada kullanıldığı Güvenli Otobüs, ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi filosunda hizmet vermeye başladı. Korona virüs tehdidine karşı özellikler eklenen otobüsler takiben Malta’da da şehir içi taşımacılıkta hizmete başladı. Malta’ya teslim edilen 50 otobüse otomatik sterilizasyon sistemi entegre edildi. Her sefer sonrasında garajda otomatik olarak devreye alınan bu sistem, dezenfektan püskürtme yöntemiyle otobüsün tüm iç yüzeylerinde virüs ve bakteri yayılımını engelliyor” dedi.

GELECEĞİ TASARLIYOR

Otokar’ın alternatif yakıtlı araçlar konusundaki çalışmaları hakkında da bilgi veren Basri Akgül, 12 metrelik elektrikli otobüs Kent Electra’yı Türkiye pazarında ilk kez 2020 yılında tanıttıklarını hatırlattı. İlk lansmanı Avrupa’da yapılan Kent Electra, Türkiye’de ilk kez Ankara’da düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi’nde ve sonrasındaki fuarıda sergilendi. Geçtiğimiz yıl İstanbul Okan Üniversitesi ile önemli bir çalışmaya daha imza atıldığını belirten Akgül, “Otokar ve Okan Üniversitesi işbirliği ile otonom otobüsümüz yazılım bütünleştirme ve sürücüsüz doğrulama testlerini başarı ile tamamladı. Yapılan testlerde, Otokar Otonom Otobüsü, sürücüsüz bir şekilde çevresini algılıyor, düşük hızlarda dahi hassas kontrol ve konforlu bir yolculuk sağlıyor. Bu alanda da sektörün öncü şirketi olduk” diye konuştu.