Otomotiv
Giriş Tarihi : 31-01-2021 23:53   Güncelleme : 31-01-2021 23:53

Otobüsü test ettik

Sürücüsüz araçlar üzerine araştırma geliştirme çalışmaları yapan Otokar, toplu ulaşım sektöründe geleceği şekillendirdi. Otokar, Okan Üniversitesi iş birliğiyle yürüttüğü Türkiye'nin sürücüsüz otobüsü çalışmasında başarıya ulaştı.

Otobüsü test ettik

Otokar, Türkiye’nin ilk akıllı otonom otobüs çalışmalarında başarıya imza attı. Cirosunun yüzde 8’ini Ar-Ge faaliyetlerine ayıran şirket, sürücüsüz araçlar üzerine yürüttüğü çalışmalar da seviye atladı. Üç yıllık çalışmaların ardından Türkiye’nin ilk çevresini algılayan, düşük hızlarda dahi hassas kontrol ve konforlu bir yolculuk sağlayan otonom otobüsünün ikinci aşama yazılım bütünleştirme ve sürücüsüz doğrulama testleri başarı ile tamamlandı.

HEDEFİNE İLERLİYOR

Otokar Genel Müdür Serdar Görgüç, “Global bir marka olma hedefimize doğru hızla ilerlemeye devam ediyoruz. Türkiye'nin ilk hibrit otobüsü, Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü gibi ilklere imza attık. Dört yıl önce nesnelerin interneti odaklı akıllı otobüsümüzü kamuoyuna tanıttık. Birbiriyle, yol kenar üniteleri ve trafik sinyalizasyon sistemleriyle konuşan sistemin hemen ardından Türkiye'nin ilk otonom otobüsü için Okan Üniversitesi ile çalışmalara başladık. Trafiğe açık tüm yollarda ve tüm hava koşullarında direksiyonsuz sürüş seviyesine kadar otonom araç geliştirme ve ticarileştirme hedefimizde kararlı bir şekilde ilerliyoruz” dedi.

GÜCÜNÜ KANITLADI

Yürütülen çalışmanın Türk otomotiv sektörü açısından önemine dikkat çeken Görgüç, “Otonom otobüs çalışmaları, ulaştırma sektörü ile kentleşmenin geleceğini şekillendirecek olan gelecek teknolojilerinin, verimli ulaşım yöntemlerinin ülkemiz insan kaynağı ile geliştirilebilmesinin mümkün olduğunu gösteren çok önemli bir aşama. Ar-Ge mühendislerimiz, Okan Üniversitesi akademisyenleri, araştırmacıları, doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencileriyle geliştirilen otobüs, Türkiye'nin nitelikli insan kaynağı ile yenilikçi gücünü bir kez daha kanıtlayacak. Otonom otobüsümüz, Otokar'ın Avrupa Birliği 2050 hedeflerinde bulunan, sıfır kaza hedefi ile uyumlu olarak geliştireceği, otonom şehir aracı için alt yapı sağlayacak” ifadesini kullandı.