Otomotiv
Giriş Tarihi : 27-03-2021 23:33   Güncelleme : 27-03-2021 23:33

Jaguar 60 yaşında

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Jaguar, ikonik modeli E-TYPE’ın 60’ıncı yıl dönümünü kutluyor. E-TYPE’ın benzersiz özelliklerini günümüz teknolojisiyle birleştiren Jaguar F-TYPE Heritage 60 Edition’dan yalnızca 60 adet üretilecek.

Jaguar 60 yaşında

F-TYPE Heritage 60 Edition, ikonik E-TYPE’dan ilham alan detaylarıyla Jaguar’ın efsanevi spor otomobillerinin mirasını devam ettiriyor. Her biri SV Bespoke kişiselleştirme uzmanları tarafından tasarlanan Jaguar F-TYPE Heritage 60 Edition, 1960 yılından sonra herhangi bir Jaguar modelinde sunulmayan E-TYPE’a özgü Sherwood Green renge sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

ÜSTÜN PERFORMANS

Jaguar F-TYPE R’ı temel alan Jaguar F- TYPE Heritage 60 Edition, etkileyici sürüş deneyimi için yenilenmiş amortisörler, viraj denge çubukları ve arka süspansiyon mafsalları ve dört tekerlekten çekiş sistemine sahip. 575 bg güç ve 700 Nm tork üreten V8 Supercharged motoruyla Jaguar F- TYPE Heritage 60 Edition, her koşulda yüksek performans sunmayı başarıyor. 0’dan 100 km/s hızlanmasını sadece 3,5 saniyede tamamlayan Jaguar F- TYPE Heritage 60 Edition’ın maksimum hızı 300 km/s’de sınırlandırılmış.

EN GÜZEL OTOMOBİL

Şimdiye kadar üretilmiş en güzel otomobil olarak tanımlanan Jaguar E‑TYPE, 1960’ların cazibesinin ve heyecanının somut bir örneğiydi. E-TYPE'ın mükemmel orantılı gövdesi, daha önceki Le Mans ödüllü C-TYPE ve D-TYPE yarış otomobillerini tasarlarken aerodinamik uzmanlığını da uygulayan havacılık mühendisi Malcolm Sayer'in ustalık işiydi.  1960’ları yansıtan her şeye sahip olan E-TYPE, uluslararası jet sosyete, süper modeller ve rock yıldızlarının tercih ettiği bir otomobil oldu. E-TYPE 0–100 km/s hızlanmasını dönemi için rekor sayılabilecek bir sürede, sadece 7 saniyede, gerçekleştiriyordu. 241 km/s son hızıyla, monokok konstrüksiyon, disk frenler gibi yeniliklere sahipti ve bağımsız ön ve arka süspansiyon sistemi ile neredeyse rakipsizdi.