Otomotiv
Giriş Tarihi : 26-04-2021 20:59   Güncelleme : 26-04-2021 20:59

Volvo elektrikleniyor

Ağır ticari araç üreticilerinden Volvo Trucks, karayollarındaki elektrikli araç geçişlerini hızlandırdı. Marka, 2022 yılının ikinci yarısında tamamen elektrikli 3 farklı aracının satışına başlayacak. Volvo Trucks, 2030 yılına kadar AB’nin yarısına elektrikli kamyon satmayı hedefliyor.

Volvo elektrikleniyor

Ulusal ve uluslararası nakliyatta elektrikli araçlara olan ilgi artmaya başladı. Volvo Trucks, rekabetçi ve çevresel nedenlerle tüketicilerin bu taleplerini göz önünde bulunduran nakliye şirketlerinin ihtiyaçlarına araçlar geliştirdi. Karayolu taşımacılık sektörüne Volvo FH ve Volvo FM modelleri sunuldu. Yeni elektrikli Volvo FMX modeli ise inşaat taşımacılığı operasyonlarında kullanılacak.

HEDEF UZUN SÜRÜŞ

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, “Elektrikli kamyonların 2030 yılına kadar Avrupa'daki satışlarımızın yarısını oluşturmasını hedefliyoruz. Piyasaya sürdüğümüz bu üç yeni ağır hizmet kamyonu, bu hedefe ulaşma yolunda attığımız büyük bir adım.  Küresel bayi ağımız ve servis atölyelerimiz aracılığıyla sunduğumuz bu eksiksiz elektrikli taşımacılık çözümleri, müşterilerimizin başarıları açısından da hayati bir role sahip. Uzun mesafeli ağır taşımacılıkta da elektrikli araçların kullanılacak. Hem yüksek yük kapasitesi hem de çok daha uzun mesafeler için elektrik üretmeye yönelik hidrojen yakıt hücreleri kullanmayı planlıyoruz. Teknoloji hızla gelişiyor. Amacımız aynı zamanda hem pilleri hem de yakıt hücrelerini kullanarak uzun sürüş mesafelerini elektrikli hale getirmek. 2022’li yılların ikinci yarısında yakıt hücreli elektrikli kamyonlar satışına başlamayı hedefliyoruz” ifadesini kullandı.