Dernekler
Giriş Tarihi : 10-08-2021 21:36   Güncelleme : 10-08-2021 21:36

Yerin dibine soktu!

Otobüs kazalarına yönelik yapılan tartışmalar sırasında devletin kontrol etmesi gerektiğini söyleyen TOFED Başkanı'na tepki gösteren Hökenek, “Siz niye varsınız?” dedi.

Yerin dibine soktu!

Karayolunda yaşanan otobüs kazaların ardından alınan tedbirler de gündeme geldi. Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği otobüs kazalarının temel nedenleri arasında gösterilen şoförlerin sefer saatleri gibi durumlar, hangi kurumlar tarafından denetleniyor merak konusu oldu. Habertürk'te Hülya Hökenek'in sunduğu Gün Ortası programına konuk olan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan, söylemleriyle bir anda gündeme oturdu.

DEVLETTEN BEKLİYOR!

SRC belgesi üzerine başlayan tartışmada Birol Özcan, “Eğitim verilmeden para karşılığı SRC belgesi veriliyorsa o da devletin kabahati. Devletin kontrol etmesi lazım” dedi. Birol Özcan’ın “Devletin kabahati” sözüne sinirlenen Hülya Hökenek, “İyi de siz de her şeyi devlet kontrol etsin, onu da devlet kontrol etsin, bunu da devlet kontrol etsin... Siz niye varsınız o zaman? TOFED Başkanı olarak sizde hiçbir denetleme mekanizması yok. Bütün şoförler size bağlı. Kazalarda bu kadar canımız gitti. Ne şoförde sorun var ne otobüste problem var. Siz niye varsınız o zaman Allah aşkına? Sizi suçlamıyorum. Size soruyorum: Siz niye varsınız? Sağlam bir gerekçe sunun o zaman” ifadesini kullandı.

OYNAMAM, YERİM DAR!

TOFED Başkanı Birol Özcan’ın “Hülya Hanım, yolun kontrolü kime ait?” diye sorması üzerine Hülya Hökenek açtı ağzırı yumdu gözünü. “Her şeyi yollara attınız farkında mısınız?” diyen Hökenek, şöyle konuştu: “Ne şoförlerin çalışma koşullarına, ne onların ekonomik koşullarına, ne dinlenip dinlenmemelerine, ne otobüslerin eski olmasına değinmiyorsunuz.” Bunun üzerine Birol Özcan ise; “Bütün firmaları topluyoruz. Eğitimler veriyoruz ama bizim arkamızda da bir destek olması lazım. Süleyman Soylu’ya yaptığımız toplantı için teşekkür ediyorum. Ölüm sayıları üç sene öncesine beş sene öncesine kadar çok düştü. Ama şimdi öyle değil, daha da düşürülmesini istiyoruz. Sıfır noktaya getirmek istiyoruz” açıklamasını yapatı.