Lojistik
Giriş Tarihi : 02-12-2021 22:54   Güncelleme : 02-12-2021 22:54

Talep arttı!

Türkiye’de ihracatçı ve ithalatçı firma sayısındaki yükseliş, lojistikte parça başı yük taşımacılığı taleplerini de arttırdı. 2021 yılında ihracatçı firma sayısı yaklaşık yüzde 16 artarken ithalatçı firma sayısı da 3 katını aştı.

Talep arttı!

Salgın sonrası normalleşme sürecinde dünya genelinde dış ticaret hacmi yükseliyor. Türkiye’nin ihracatı rekor üstüne rekor kırarken iç piyasadaki canlanma da ithalata yansıdı. TÜİK verilerine göre Ocak-Kasım aylarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla ihracatçı firma sayısı yüzde 16’lık artışla 90 bin 604 oldu. İthalatçı firma sayısı da 226 bin 176 ile 3,4 katına çıkınca parça başı yük taşımacılığına ilgi arttı.

HIZ VE GÜVENLİK

Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında haftanın her günü parsiyel seferler düzenleyen ISD Logistics, artan talep karşısında ithalatçı ve ihracatçı firmalara özel çözüm sundu. ISD Logistics CEO’su Koray Yalça, parsiyel taşımacılığın, düşük yoğunluktaki yükler için oldukça cazip bir lojistik seçeneği olarak öne çıktığını belirtti. “Biz de parsiyel taşımacılıkta çözüm ortaklarımıza hız, güvenlik ve maliyet avantajlarını bir arada sunuyoruz” diyen Yalça, bu taşıma türünde, teslimat noktaları aynı rotadaki birden fazla müşterinin yükünü aynı araçla taşıdıklarını aktardı.

ARAÇLAR ÖZEL

Yalça, özellikle küçük ve orta ölçekli şirketlerin parsiyel taşımacılığı daha çok tercih ettiklerini vurguladı. Böylece düşük yoğunluktaki yükler için büyük araç maliyetlerinin önüne geçildiğine dikkati çeken Yalça, şunları da kaydetti: “Otomotiv yedek parça, kimya, tekstil, gıda, ilaç - kozmetik ve elektronik başta olmak üzere birçok sektör için özel tasarlanmış araçlarımızla kapıdan kapıya teslimat yapabiliyoruz. Yüklerin araca yüklenişi ve indirilişi sırasında olası maddi zararların önüne geçiyoruz. Karayolunun yanı sıra deniz, demir ve hava yolunda da parsiyel hizmeti veriyoruz.”