Dernekler
Giriş Tarihi : 15-01-2022 21:51   Güncelleme : 15-01-2022 21:51

Fiyatlar artacak!

Salgın dönemiyle birlikte rekor seviyelere ulaşan navlun fiyatları, 2022’de de yüksek seyrine devam edecek. Yurtiçi ve yurt dışında lojistik maliyetlerinin 2022 yılında daha da önemli hale geleceğini ifade eden UTİKAD Başkanı Ayşem Ulusoy, “Artan navlun fiyatları, taşınan malların nihai tüketiciye ulaştığındaki fiyatlarını da etkileyecek” dedi.

Fiyatlar artacak!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs, lojistik sektörünü de olumsuz yönde etkileyerek taşıma faaliyetlerini durma noktasına getirdi. Aynı dönemde gemi seferi doğu/batı rotasında iptal edildi ve büyük miktarlarda siparişler; fabrikalarda ve limanlarda yığıldı. Normalleşmeyle birlikte taşıma araçlarına olan taleplerde de arttı. Konteyner krizi nedeniyle mal ticareti yapanların, denizyolundan karayolu ve havayoluna yönelmesi de bu modlarda taşıma fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

GEMİLER LİMANLARDA!

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan UTİKAD Başkanı Ayşem Ulusoy, “Salgın öncesi yük gemisi fazlası varken, salgın sonrası denizyoluna olan talep ve taşıma için kullanılan konteynerler dünyanın belli başlı limanlarında birikmiş olması ve bunların sisteme dahil edilmesi halen küresel tedarik zincirinin dengeye ulaşmasında engel teşkil ediyor. Rekabetin gün geçtikçe arttığı günümüzde, özellikle gelişmekte olan ülkelerde lojistik maliyetlerin 2022’de daha da önemli hale gelmesi bekleniyor. Tüm dünyada etkisi halen devam etmekte olan salgın sebebiyle, özellikle yeni varyantlar göz önünde bulundurulduğunda lojistik ve ulaştırma maliyetlerindeki artışın başta karayolu ve havayolu olmak üzere sektörü olumsuz etkilemeye devam etmesi muhtemeldir ki, bu taşınan malların nihai tüketiciye ulaştığındaki fiyatlarını da etkileyecek” ifadesini kullandı.

BASKI AZALTILMALI

Ayşem Ulusoy, “Dünyada hayatın durma noktasına geldiği bir anda dahi, lojistik sektörü gösterdiği refleksle, krizlere karşı ne kadar dayanıklı olduğunu da gözler önüne serdi. Bunda da sektör paydaşlarının teknolojik altyapılarını salgın öncesinde de iyi bir şekilde dizayn etmesinin önemi büyüktü. İntermodal taşımacılığın geliştirilmesi, demiryolunun karayoluna alternatif bir taşıma moduna dönüştürülerek hem iç pazarda hem de dış ticaretteki payının artırılması gerekiyor. Karayolu üzerindeki baskının azaltılması ve limanların demiryolu bağlantılarının yapılması, doğu-batı yönünde kesintisiz demiryolu taşımacılığının yapılabilmesi, OSB’lerin demiryolu ile limanlara bağlanması sağlanmalı. Ayrıca Kapıkule başta olmak üzere uluslararası sınır kapılarındaki beklemelerin azaltılması, önemli olduğunu düşündüğümüz hususlar” dedi.