Dernekler
Giriş Tarihi : 07-02-2022 22:09   Güncelleme : 07-02-2022 22:09

Evden eve nakliyata koruma!

Yetki belgeli yaklaşık bin 600 firmanın faaliyet gösterdiği evden eve nakliyat sektörünün yıllık 14 milyar liralık ciroya ulaştığı tahmin ediliyor. Sektör temsilcilerinin kamudan beklentisi ise; etkin denetimle yetki belgeli firmaları koruyacak tedbirlerin artırılması yönünde.

Evden eve nakliyata koruma!

İstanbul Ticaret Odası Taşımacılık ve Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi, Evden Eve Nakliyat Sektörünün Yapısal Durumunun İncelenmesi ve Sektördeki Hizmet Kalitesini Artırmaya Yönelik Öneriler konulu çalıştay düzenledi. İstanbul Ticaret Üniversitesi İş Dünyası İlişkileri Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen çalıştayda; sektördeki yetki belgesiz çalışan firmalar sorunu, trafik yasak saatleri, U-ETDS, akaryakıt ile diğer ulaşım giderleri, denetim eksikliği, tonaj, park sorunu ve taşıma sigortası gibi birçok konu gündeme getirildi.
 
ÜNİVERSİTE İLE İŞBİRLİĞİ
 
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan İTO Meslek Komite Üyesi Ercan Karakurt, sektörün talepleri ve çözüm önerileri için akademik bir dosya oluşturma noktasında üniversite ile işbirliği yapmanın önemine dikkat çekti. Toplantının moderatörlüğünü yapan İstanbul Ticaret Üniversitesi İş Dünyası İlişkileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhittin Adıgüzel ise evden eve nakliyat sektörünün değer zincirinin önemli bir halkası olduğunun altını çizerken, kalitenin artırılmasının da ortak hedef olduğunu kaydetti.
 
SEKTÖRÜN EKOSİSTEMİ
 
Türkiye’de 2011 yılında yıllık 3 milyon taşınma faaliyeti gerçekleştirilirken, 2021’de bu rakamın 4 milyon seviyesine ulaştığının tahmin edildiğini belirten sektör temsilcileri, K3 yetki belgeli firma sayısının ise bin 600 civarında olduğu bilgisini verdi. Yıllık 14 milyar liralık bir ekonomik hacmin olduğunu da vurgulayan yetkililer, yetki belgesizlerle birlikte fiili olarak 10 bin firmanın faaliyet gösterdiğinin tahmin edildiğini de ifade ettiler.
 
SORUNLAR BELLİ!
 
Çalıştaya katılım sağlayan sektör temsilcileri; Evden eve nakliyat sektöründe mevzuat açığı olduğunu ve bunun da acilen giderilmesi gerektiği konusunda hem fikir oldular. Sektörün ölçümlenmesi konusunda bir eksiklik olduğunu ifade eden katılımcılar,  bunun içinde elektronik irsaliye sistemine geçilmeyi önerdi. U-ETDS’de sadece yetki belgeli firmaların yer aldığı ifade edilen toplantıda daha kapsamlı bir ölçümleme için elektronik irsaliyenin şart olduğu vurgulandı. Yetki belgesiz firmaların, sektörde haksız rekabete yol açarak kaliteyi düşürüldüğünü ifade eden sektör temsilcileri, etkin bir denetim yapılmasını önerdi. İTO nezdinde de bununla ilgili çalışma yapılması için de ilk adımın atıldığı ifade edildi.