Dernekler
Giriş Tarihi : 15-02-2022 13:20   Güncelleme : 15-02-2022 13:20

UND ticarette işbirliği yaptı

Yeşil kart sigortası konusunda bilinirliği artırarak, yeşil karttaki sahteciliğin önüne geçmek için adım atan UND, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu (TMTB) ile işbirliği protokolü imzaladı. İşbirliği kapsamında TMTB temsilcileri, UND Bölge Çalışma Grubu Toplantılarına katılarak Yeşil Kart Sigortaları hakkında bilgilendirme yapacak.

UND ticarette işbirliği yaptı

Türkiye ekonomisinin ihracata dayalı büyüme modelindeki karayolu taşımacılığı alanında en önemli paydaşı Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ile Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu (TMTB) arasında iş birliği protokolü imzalandı. UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel’inde hazır bulunduğu toplantıda protokole UND adına Fatih Şener, TMTB adına ise Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman imza attı.

MÜŞTERİSİ İYİ

Toplantıda bir konuşma yapan Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Duman, primlerin yüzde 78’inin karayolu taşımacılardan alındığını dile getirdi. Duman, “UND, Türkiye karayolu eşya taşımacılığının en önemli paydaşı ve bizimde de en büyük müşterimizdir. Son dönemde sahte yeşil kartlarda artış gördü. Sahte yeşil kart nedeni ile sigorta sektörü prim, acente ise komisyon kaybetmektedir. Ama daha da önemlisi sahte yeşil kart kullanan, işletenler yüksek miktarda Euro ve Pound cinsinden tazminatlara maruz kalmaktadır. Bilinçlendirme ve farkındalık oluşturma ile bunun önüne geçmek için bu işbirliğini yapıyoruz. UND uhdesindeki çekicilerimiz için 2021 yılında 59 bin adet yeşil kart düzenledik. Bu oldukça önemli bir sayı ve bizim de toplam portföyümüzün %57’sini oluşturuyor. Yeşil kart hususunda filo indirimi ve bonus malus sistemi gibi uygulamalarımız var” dedi.

KAYIPLARI AZA İNECEK

UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel de imza töreninde yaptığı konuşmada, lojistik sektörünün önemine dikkat çekti. Özel, “Sektörümüzün özellikle yeşil kart sistemine dahil olan ülkelere yaptığı taşımalar için ülkemizde otorite kuruluş olan Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu ile yapacağı iş birliğini çok önemli buluyoruz. TMTB ile sürdürülecek çalışmalar sayesinde; sektörümüzde faaliyet gösteren araçların yurtdışındaki trafik kazalarının mümkün olduğunca önlenmesi ile can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi ve bu sayede de yeşil kart sigorta maliyetlerinin düşürülmesini hedefledik. İş birliğimizin tüm taraflara hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.