Otomotiv
Giriş Tarihi : 12-03-2022 22:54   Güncelleme : 12-03-2022 22:54

Yatırım yaptı

Karayolu taşımacılığında otonom ve elektrikli araçlar ile ilgili gelişmeler, markaların gelecek planlarını da şekillendirdi. Scania, araştırma ve geliştirme operasyonlarının bir parçası olarak geleceğin araçlarının test edip, sürüleceği yeni bir test parkuru için yatırım planını devreye aldı.

Yatırım yaptı

Ağır ticari araç üreticisi Scania, otonom ve elektrikli yatırımlarını üretim tesislerinin bulunduğu Södertälje'ye de yapacak. Scania’nın bu yatırım ile ağır vasıtaların elektrifikasyonu ve zaman içinde otonom araçlardaki yeni teknolojilere öncülük etmesi hedefliyor.

ÇALIŞMA BAŞLADI

Scania, geleceğe yönelik yatırımları kapsamında kısa süre önce yeni bir metal döküm üretim tesisini tamamladı. Aynı zamanda yine Södertälje'de bulunan akü montajı için yeni bir binanın çalışmalarına başladı. Son olarak ise yaklaşık 975 milyon SEK'lik (İsveç Kronu) yatırım ile yeni bir test pisti inşa ederken, mevcut pistleri de genişletecek. Projelerin 2026 yılına kadar sürmesi bekleniyor.

ÖNCÜLÜK EDİYOR

Ağır ticari araç üretiecisi Scania, İsveç'in Södertälje kentindeki araştırma ve geliştirme tesislerinde yeni bir pil laboratuarına 15,5 milyon Euro'luk bir yatırım yaptı. Laboratuar, pil hücreleri, modüller ve paketler için 250 metrekarelik üç test salonu içeriyor. Aynı zamanda laboratuarda test numunesi hazırlama tesisleri de yer alıyor. Laboratuar öncelikle -40°C ila 70°C arasında değişen iklim koşullarında pil performansına ve kullanım ömrü değerlendirmesine odaklanıyor. Scania mühendisleri, pil ömrünü ve müşteri ihtiyaçlarını optimize etmede özel kullanım için örneğin sıcaklık ayar noktası, şarj durumu penceresi ve şarj gücü profili ile ilgili olarak pil için en iyi çalışma koşullarını incelemeyi ve belirlemeyi amaçladı.