Dernekler
Giriş Tarihi : 27-04-2022 17:12   Güncelleme : 27-04-2022 17:12

Nakliyeci çözüm arıyor

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) geleneksel İstanbul iftar yemeği Crown Plaza Otel’de gerçekleştirildi. Kamu ve sektörden davetlilerin katıldığı yemekte UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Türkiye’de lojistik sektörü kadar hızlı hareket eden, kesin çözüm arayan başka hiçbir sektör yok” dedi.

Nakliyeci çözüm arıyor

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu’nun ev sahipliğini yaptığı yemeğe UTİKAD Başkanı Ayşem Ulusoy ve TOFED Başkanı Birol Özcan ile ticari araç sektörünün temsilcileri ve dernek üyeleri katıldı.

BÖLGESELE DOĞRU

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu yaptığı konuşmada, “45 yıldır bu sektörün içerisindeyim. Birçok zorluk ve kriz yaşadık. Ama hiçbir dönem bu kadar belirsizliğin olduğu bu kadar geleceğin öngörülemediği bir dönem yaşamadım” dedi. Küreselleşmenin biranda 2020 yılında çöktüğünü kaydeden Nuhoğlu, üretimin Çin, Hindistan, Endonezya gibi ülkelere yöneltildiğini ve bunun da kandırmaca olduğunu söyledi. Komşu ülkelerle çalışma öneminin net olarak ortaya çıktığını anlatan Nuhoğlu, “Malın fiyatı bir yana bırakılıp, bu malın ihtiyaç ortaya çıktığında temin edilip edilemeyeceğine bakılıyor. Bunun arkasında tedarik zinciri dediğimiz kavram var. Şimdi lojistiğin önemi, taşımaların önemi çok daha fazla anlaşılıyor” dedi.

İHRACAT ARTTI

Avrupa’nın tarihinde ilk kez Türk TIR’larının önünü açtığını, vizesi biten sürücü ve araçların geçişine izin verdiğini dile getiren Başkan Nuhoğlu, Aslında bu durumun karayolu taşımalarının devam etmesine mecbur kaldıklarını anlattı.  Türkiye’de hayata geçen temassız ticaret ile taşımaların devam etmesinin de sağlandığını anlatan Nuhoğlu, “Lojistik sektörü kadar hızlı hareket eden, kesin çözüm arayan başka Türkiye’de hiçbir sektör yok. Bütün arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Bunun sonucunda Türkiye ihracatı 225 milyar dolara yükseldi. Toplam ihracatın 100 milyar dolarlık kısmı Avrupa’ya yapılıyor ve bunun da yüzde 47’ünü biz karayolu nakliyecileri taşıdı” dedi. “Biz sadece bir sektör değiliz. Tek bir iş yapmıyoruz. Sektörlerin altyapısıyız” diyen Nuhoğlu bu nedenle de lojistik sektörünün öneminin sadece ülkemizde değil Avrupa ve diğer ülkelerde çok daha öne çıktığını söyledi.