Otomotiv
Giriş Tarihi : 29-06-2022 18:11   Güncelleme : 29-06-2022 18:11

Test sürüşü için tam onay aldı

Ağır ticari araç üreticilerinden Scania, sürücüsüz taşımacılık operasyonları için gereken onayı aldı. Scania otonom sürüşlü araçları artık İsveç'in Södertälje ve Jönköping şehirleri arasındaki tüm otoyollarda test sürüşü yapabilecek.

Test sürüşü için tam onay aldı

Nyköping şehri arasındaki otoyolun bir bölümünde üç otonom kamyon çalıştırma izni alan Scania, elde ettiği başarıyla testlerin mesafesini ve parametrelerin genişlemesini sağladı. Scania otonom araçlar, Södertälje ile yaklaşık 300 kilometre uzaklıktaki Jönköping şehri arasındaki yerel ve ulusal her türlü yolu kullanabilecek.

KONTROL ALTINDA

Scania yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre toplam 3 araç, çıkış kapısından varış noktasına kadar otonom olarak ilerleyecek.  Bu testler sırasında direksiyonda sistemi izleyen bir sürücü bulunacak ancak acil durumlar dışında müdahale etmeyecek. Araçlar karayolunda azami hız sınırı olan 80 km/s hıza çıkabilecek.

LİMANDA MESAİ

Testlerden toplanan verilerin Scania'nın otonom araçlarla karşılaşabilecek olası en geniş senaryo yelpazesini ele almak için geliştirilmesi planlanıyor. Böylelikle Avrupa'nın diğer bölgelerinde de daha fazla operasyona başlanması amaçlanıyor. Scania, otonom sürüş geliştirme çalışmaları kapsamında 2017 yılında dünyanın ilk tam ölçekli otonom araç operasyonlarına Singapur limanında başlattı. 4 adet Scania kamyondan oluşan çalışmalarda otonom araçlarla Singapur’daki liman terminalleri arasında konteyner taşımacılığı yapıldı.