Otomotiv
Giriş Tarihi : 30-06-2022 11:05   Güncelleme : 30-06-2022 11:05

Türk’ün milli değeri!

Ford Otosan, üst üste 7 senedir Türkiye’nin, 11 senedir de otomotiv sektörünün ihracat liderliğini elden bırakmıyor. Üretim ve istihdam gücü ile her zaman bir adım önde olan şirket, İSO tarafından ikinci en büyük sanayi kuruluşu ilan edildi. Brand Finance listesinde ise Türkiye’nin en değerli 3’üncü markası unvanına erişti.

Türk’ün milli değeri!

Türkiye’de 60 yılı aşkın süredir sunduğu yenilikçi ürün ve hizmetlerle topluma fayda sağlayan Ford Otosan, Türkiye’nin en değerli ve en çok tercih edilen sanayi şirketi olmak hedefiyle arka arkaya pek çok başarıya imza atıyor.

DÜNYA MARMASI

2021 yılında 6.2 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Ford Otosan, TİM tarafından hazırlanan İlk 1000 İhracatçı Firma araştırmasında, üst üste 7 senedir Türkiye’nin, 11 senedir de otomotiv sektörünün ihracat şampiyonluğu unvanını elden bırakmadı. Ford Otosan beş kıtada 96 ülkeye araç ve parça ihraç ederek global anlamda büyümesini her geçen gün sürdürürken yarattığı katma değer sayesinde, Türkiye ekonomisinin büyümesine ve güçlenmesine katkı sunuyor. Öte yandan İSO tarafından yapılan Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nda 2021’de üretimden satışlara göre 67 milyar 305 milyon TL ile ikinci en büyük sanayi kuruluşu unvanını kazandı. Bu başarısının ardından İngiltere’nin en saygın marka araştırma ve değerlendirme kuruluşlarından Brand Finance tarafından açıklanan listede ise 7 sıra birden ilerleyen Ford Otosan, En Değerli Markalar listesinde 819 milyon dolarlık marka değeriyle üçüncü sıraya yerleşti.

ŞAMPİYONLUĞU DEVAM!

Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt, şirketin 2022 yılının ilk çeyreğinde de ticari araç pazarındaki geleneksel liderliğini yüzde 32,8 payla sürdürdüğünü açıkladı. Özyurt, “Türkiye’nin ihracat şampiyonu şirketimiz, ayrıca otonom dönüşüme liderlik ederken ülkemiz için de katma değer yaratmaya devam ediyor. Geleceğin otomotiv trendlerini yaratırken ülkemize yaptığımız yatırımlar, üretim gücümüz, nitelikli insan kaynağımız ve sunduğumuz ürün ve hizmetler sayesinde küresel ölçekte sektörümüzde yaşanan zorluklara rağmen 2021’i tarihimizin en başarılı yıllarından biri olarak tamamladık. 2011 yılından bu yana otomotiv sektöründe ihracat lideriyiz. Bu yıl da ilk altı ayda elde ettiğimiz başarılar, gerek Ford’un Romanya’daki Craiova fabrikasını bünyemize katarak yurt dışı operasyonlara açılmamız gerek kısa süre önce Transit efsanemizi elektriklendirmemiz, önümüzdeki yıl da şampiyonluğu elden bırakmaya niyetimizin olmadığını gösteren gelişmelerdir” dedi.