Otomotiv
Giriş Tarihi : 23-12-2022 20:41   Güncelleme : 23-12-2022 20:41

Türkiye’de üretti!

Mercedes-Benz Türk, Kuzey Amerika pazarına özel otobüs tasarladı. Tourrider adı verilen otobüs için Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretim tesisi kuruldu. 6 bin 600 metrekarelik alana sahip tesiste üretilen Tourrider, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nın paslanmaz çelikten ürettiği ilk otobüs unvanına sahip oldu.

Türkiye’de üretti!

Daimler Buses otobüs geliştirme ağı içinde, tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen paslanmaz çelik gövdenin prototipleri Türkiye’de üretilirken, montaj testleri de Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda yapıldı. Tourrider’ın paslanmaz çelikten mamul karoserinin imalatı için yeni bir tesis kurduklarını söyleyen MBT İcra Kurulu Üyesi Bülent Acicbe, inşa ettikleri bu yeni tesisin yerleşimini, ekipmanlarını ve iş akışlarını yalın üretim prensipleri çerçevesinde, verimlilik, ergonomi ve kaliteyi gözeterek tasarladıklarını açıkladı.

DAYANIKLI OTOBÜS

Tourrider’ın Mercedes-Benz markasıyla Amerika pazarına sunulan ilk otobüs olduğunu açıklayan Bülent Acicbe, “Hoşdere Otobüs Fabrikasımız, Mercedes-Benz Tourrider’ın Ar-Ge faaliyetlerinde de önemli sorumluluklar üstlendi. Kuzey Amerika pazarındaki talepler doğrultusunda oluşturulan yeni otobüs projesinde hammadde olarak paslanmaz çelik seçildi. Böylece korozyon dayanımında pazarın beklentilerini karşılayan bir konsept sunuldu. Daimler Buses otobüs geliştirme ağı içinde tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen paslanmaz çelik gövdenin prototipleri Türkiye’de üretilirken, montaj testleri de Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda yapıldı” dedi.

EKONOMİYE KATKI!

Bülent Acicbe, konuya ilişkin yaptığı açıklamasına şöyle devam etti: “Otobüsün üretimi ve satış sonrasında Amerika’daki servisler için gerekli olan uygulamalar, MBT Otobüs Ar-Ge Diyagnoz ekibi tarafından geliştirildi. Oluşabilecek değişiklik ve destek talepleri de yine söz konusu ekip tarafından karşılanacak. İlk defa bu otobüse özel, çok yüksek enerjileri sönümleme özelliği olan bir tampon geliştirildi. Bu sayede belli bir hıza kadar çarpmalarda aracın ön yüzeyindeki parçaların korunması ve aracın yola devam etmesi sağlandı. Hoşdere Otobüs Fabrikası, sürekli iyileştirme prensibi ve yeni projeleri ile iç pazardaki başarısının yanı sıra gerçekleştirdiği ihracatla da Türkiye ekonomisine katkılar sağlamaya devam edecek.”