Dernekler
Giriş Tarihi : 19-01-2023 15:02   Güncelleme : 19-01-2023 15:02

Özcan: “Zam yok!”

Akaryakıt başta olmak üzere sigorta, lastik ve yedek parça fiyatları yükselirken, otobüsçüden bilet fiyatlarına zam yapılmayacağı yönünde müjdeli haber geldi. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan, “2023 yılı için yeni bir tarife beklentimiz yok, bilet fiyatları aynı kalacak” dedi.

Özcan: “Zam yok!”

Korona Virüs salgınının yavaşlamasıyla birlikte 2021 yılında artmaya başlayan otobüs seferleri, 2022 yılında daha da yükseldi ve normale döndü. 2021 yılında Büyük İstanbul Otogarı’nda 370 bin otobüs sefer yaptı. 2022 yılında otobüs sefer sayısı 427 bine yükseldi. 2022 yılında bir önceki yıla göre sefer sayıları yüzde 15 artarken, yolcu sayısında da gözle görülür bir yükseliş oldu.

YOLCU BULAMAYIZ!

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TOFED Başkanı Birol Özcan, Büyük İstanbul Otogarı’ndan 2022 yılında günlük otobüs sefer sayımız bin 170 olarak gerçekleşti. Sektör olarak 2023 yılına biraz durgun başladık. Sömestr tatili, yaklaşan Ramazan ayı ve bayramı ile yaz sezonda bu sayının daha da artmasını bekliyoruz. Sefer sayımız azalmasına rağmen firmalarımız iyi para kazandı. Batıdaki firmalar doğudaki firmalara göre biraz daha fazla para kazandı. Yaz ayından beri bilet fiyatlarda bir artış yapmadık. Uzun zamandır fiyatlarımız sabit. 2023 yılı için yeni bir tarife beklentimiz yok, bilet fiyatları aynı kalacak. Eğer fiyatları artırırsak yolcu da bulamayız. Havayolu şirketlerinin yaptığı indirimler sonucu sefer sayılarımız düşse de doluluk oranımız gayet iyi. Mazotta ise ÖTV indirim beklentimiz devam ediyor” ifadesini kullandı.

BEKLENTİ BÜYÜK!

Özcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni yılda köprü ve otoyol fiyatlarının artırılmayacağı yönündeki açıklamasını da sevinçle karşıladıklarını ifade etti. Birol Özcan, konuya ilişkin yaptığı açıklamasına şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımızdan, İstanbul’da belli saatlerde Boğaz Köprüsü ve FSM’den otobüs firmalarının geçişine izin verilmesi yönünde bir beklentimiz var. Belli saatlerde bu köprülerden geçişimize izin verirse çok mutlu oluruz. Özellikle yakın şehirlere yaptığımız seferler için bu çok iyi olacak. Bize sağlanacak kolaylıklarla da usulsüz taşımacılıkların da önüne geçmiş oluruz. Minibüsle korsan taşımacılık yapanlar, şehirlerarası firmalarımıza ciddi anlamda zarar veriyor. Taşımacılık sektörü olarak 2023 yılından ümitliyiz. 2023’de yolcu sayısı ile sefer sayısının daha da artmasını bekliyoruz. Bu fiyatlarla ekonomiye bir katkımız olur.”

Turgay SARAÇLI – Ulaşım Gazetesi