Otomotiv
Giriş Tarihi : 25-01-2023 20:17   Güncelleme : 25-01-2023 20:17

Renault Trucks, yılı iyi tamamladı

Ağır ticari araç üreticilerinden Renault Trucks, Türkiye pazarında 25’inci yılına girdi. 6 ton ve üzeri segmentte toplam 69 bin 780 adet araç satıldı. 2022 yılında Renault Trucks, 2 bin 430 adet kamyon satışı yaparak adından söz ettirmeyi başardı.

Renault Trucks, yılı iyi tamamladı

Türkiye ticari araç pazarında 2022 yılında 6 ton ve üzeri segment, bir önceki yıla göre yüzde 23 büyüme gösterdi. Pazarda 37 bin 780 adetlik satış gerçekleşti. 16 ton pazarı ise uzun yıllar sonra bir önceki yıla göre yüzde 25 büyüyerek 32 bin adetle kapattı.

PAZAR YÜKSELİŞTEYDİ

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Renault Trucks Türkiye Müdürü Sebastien Delepine, “2022 yılı, ticari araçlar sektöründe dijitalleşme anlamında dönüm noktasıyken tüm üreticilerin, özellikle tedarik zinciri yönetimindeki engellerle mücadele ettiği bir yıl oldu. Bu zorluklara rağmen biz de dünya çapında başarılı bir yıla imza attık. Türkiye ticari araçlar pazarı ise çok büyük bir ivme kazanarak hacim anlamında Avrupa’nın dördüncü pazarı olmayı başardı. 2017-2018 yıllarında Türkiye’de daralan ve zorlaşan pazar, çok büyük bir artış ile 2022’de normal seviyelerine gelmeye başladı. Yıl içerisinde rekor araç satışları elde ettik. Satış sonrası hizmetlerde rekor seviyede performans gösterdik. Renault Trucks Finansal Hizmetler ise 2022’de en iyi performansını sergiledi” ifadesini kullandı.

HER ALANDA VAR!

Ürün ve hizmet sundukları çekici segmentinde pazar paylarını arttırdıklarını belirten Sebastien Delepine, “16 ton ticari araçlar alanında yüzde 7.1’lik pazar payı ile ithal markalar arasında birinci olduk. Çekici segmentinde de aynı başarıyı tekrar ettirdik ve yüzde 8.6 pazar payı ile yine ithal markalar arasında lider konuma geldik. Adet olarak baktığımızda 6 ton, çekici ve 16 ton pazarlarında satışlarımızı adetsel olarak ortalama yüzde 35 artırarak her segmentte pazarın büyüme hızından fazla gelişim gösterdik. Lojistik, yurt içi nakliye, ağır yük ve proje taşımacılığı ile inşaat alanında müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını en ideal şekilde karşılayan bir ürün gamı sunduk. Geçmişte sadece çekici segmentine odaklanırken artık tüm ürün gamımız ile Türkiye’de varlığımızı arttırıyoruz” şeklinde açıkladı.

2023, ÖZEL BİR YIL!

Sebastien Delepine, konuşmasına şöyle devam etti: “Yakıt verimliliğinde son teknoloji olan yeni Turbo Compound araçlar ve çalışma süresini iyileştirmek için yeni çözümlerle 360 derecelik bir yaklaşım sunarak müşterilerimize en ideal iş çözümlerini sağlamaya devam edeceğiz. 2023 yılı, karmaşık bir makro ekonomik ortamda zorlu bir yıl olabilir. Sektör, tedarik zinciri türbülansından etkilenmeye devam edecek diye düşünüyoruz ancak Türkiye pazarı için olumluyuz. 2023 yılında, 2022 yılına paralel bir pazar öngörüyoruz. 2023, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yılını, Renault Trucks’ın ise Türkiye ile ortak tarihinin 25’inci yılını kutlayacağımız için özel bir yıl olacak.”