Otomotiv
Giriş Tarihi : 28-02-2023 12:03   Güncelleme : 28-02-2023 12:03

SK On gitti LG geldi!

Güney Koreli batarya üreticisi SK On’un Ford Motor Company ve Koç Holding ile birlikte Ankara’da batarya üretimi için adım attı. Yaşanan gelişmeler sonrası SK On’un kurmayı planladığı dev batarya yatırımı ortaklığından çekilmesinin ardından, yeni ortak başka bir Güney Kore markası LG oldu.

SK On gitti LG geldi!

Koç Holding, Ford Motor Company ve LG Energy Solution, Batarya hücresi üretim tesisi yatırımına ilişkin bağlayıcı olmayan mutabakat anlaşması imzaladı. Holdingden yapılan açıklamaya göre, küresel ölçekte otomotiv endüstrisine katkı sağlayacak tesis Ankara’da kurulacak ve Avrupa’nın en büyük batarya hücresi üretim üslerinden biri olacak. Tesisin üretime 2026 yılında başlaması ve yıllık 25 gigavat kapasiteye ulaşması planlanırken, ikinci etap olarak 2029 yılında kapasitenin 20 gigavat artırılarak toplam 45 gigavata çıkarılması konusunda anlaşma sağlandı.

YATIRIM, TRANSİT İÇİN

Açıklamada, “Ford ve LG Energy Solution ortaklığı ile Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan batarya üretimi yatırımına Koç Topluluğu’nun katılması konusunda işbirliği imkânlarının değerlendirilmesi amacıyla tarafların ön niyetlerini içeren bağlayıcı olmayan bir Niyet Mektubu (MoU) imzalanmıştır” denildi. Koç’un açıklamasında üretilecek bataryaların Ford Otosan’ın imal edeceği yeni nesil Transit hafif ticari araçlarda kullanmasının değerlendirileceği de belirtildi. Koç ve Ford’un ortak olduğu Ford Otosan Kocaeli tesislerinde 2023’te hibrit ve elektrikli yeni nesil Transit araçları üretime alınacak.