Otomotiv
Giriş Tarihi : 28-03-2023 18:37   Güncelleme : 11-04-2023 21:19

Ford Trucks, Gelecek Yolunda

Ağır ticari taşıt sektöründe 60 yılı aşkın süredir en verimli taşıma çözümleri ile değer yaratmak vizyonu ile Ar-Ge çalışmalarını ve yatırımlarını sürdüren Ford Trucks, Türkiye’de öncü bir projeye daha imza attı. Hidrojen ile çalışan içten yanmalı Tek Silindirli Araştırma Motorunu tasarladı ve motorun ilk ateşlemesini başarıyla gerçekleştirerek geliştirme çalışmalarına başladı.

Ford Trucks, Gelecek Yolunda

Türk mühendisleri tarafından tasarlanan tek silindirli araştırma motoru, tüm testlerden başarıyla geçti. Uzun dönem sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda geleceğin ulaşım teknolojilerine öncülük eden Ford Trucks’ın bu çalışması, 2040’ta sıfır emisyon hedefine ulaşmasında önemli bir adım niteliği taşıyor.

TÜRK’ÜN BAŞARISI

Ağır ticari taşıt sektöründe gerek mühendislik tecrübesi gerekse de 60 yıllık mirası ile öne çıkan Ford Otosan’ın global markası Ford Trucks, hidrojen yakıtı kullanan, ağır ticari taşıtlara yönelik içten yanmalı Tek Silindirli Araştırma Motoru tasarımını tamamladı. Şirket, ilk motor çalıştırma ve ateşleme faaliyetini gerçekleştirdi ve motor geliştirme testlerine başladı. Böylece marka bünyesinde ilk defa hidrojenin yakıt olarak kullanıldığı bir ürün geliştirilmeye başlanmış ve bu ürünün ölçeklendirilmiş prototipi test edilmiş oldu. Bu gelişmeyle Ford Trucks, sürdürülebilirlik stratejisine uygun olarak ağır ticari araçlarda 2040’ta sıfır emisyon hedefine ulaşmada geçtiğimiz sene tanıtımını yaptığı tam elektrikli kamyonunun ardından önemli bir adım daha kaydedildi.

TEKNOLOJİDE ÖNCÜ

Türkiye’de Ford Trucks, 60 yılı aşkın süredir ağır ticari araç sektöründe müşterilerini önemseyerek onlara yol arkadaşı olmaya devam ediyor. Ford Trucks, Generation F hareketi ile sıfır emisyonlu, bağlantılı ve otonom teknolojilerle büyük bir dönüşüm yolculuğu başlattı. Bu yolculuğun göz bebeği olan yüzde 100 elektrikli kamyonunu 2022 yılında Hannover’de düzenlenen Uluslararası Ticari Araç Fuarı’nda (IAA) tanıttı. Tasarımdan test süreçlerine kadar tamamen Türkiye’de geliştirilen elektrikli kamyon; Ford Otosan’ın mühendislik yetenekleri, teknoloji üretimi ve Ar-Ge gücü ile ortaya koyduğu bağlantılı ve otonom sürüş teknolojilerini yansıtıyor. Eskişehir Fabrikası’nda üretilecek kamyon 2024’te dünya yollarında olacak.