Otomotiv
Giriş Tarihi : 29-03-2023 12:13   Güncelleme : 11-04-2023 21:19

Hedef büyük!

Otomotiv üreticilerinden Mercedes-Benz Türk, sekiz batarya elektrikli kamyon ve otobüsü pazara sundu. Sıfır emisyona sahip araçlar konusundaki çalışmalarını uzun yıllardır sürdüren şirket, batarya elektrikli ve hidrojenle çalışan araçlara yönelik ürün portföyünü genişletmeye devam ediyor.

Hedef büyük!

Alternatif yakıtlarla çalışan araçların üretimine öncülük eden Mercedes-Benz Türk, eActros LongHaul kamyonun serini 2024 yılından itibaren uzun mesafe taşımacılığı alanında kullanıma sunacak. Aracın menzili ise 500 kilometre olarak açıklandı. Otobüs alanında da çalışmalar yapan şirket; 2025’ten önce tamamen elektrikli, 2030 yılına kadar da hidrojenle çalışan şehirler arası otobüsünü pazara sunmayı planlıyor.

ÜRETİMDE SIFIR KARBON

Kaynakların korunması ve iklim dostu üretime yönelik çok sayıda projeyi başarıyla hayata geçiren Mercedes-Benz, Avrupa tesislerinde güneş, rüzgâr ve hidroelektrik santrallerinden elde edilen karbonsuz elektrik enerjisini kullanarak üretimde sıfır karbon hedefine ulaştı. Şirket, dünya genelindeki üretim tesislerinde hâlihazırda yılda 7,9 GWh elektrik enerjisi üretimine olanak sağlayan, yaklaşık 7,2 MWp üretim kapasitesine sahip güneş enerjisi modülleri kurdu. Söz konusu üretim miktarı dört kişilik yaklaşık 2 bin hanenin yıllık tüketim miktarına karşılık geliyor. “Yeşil Üretim Girişimi” kapsamında 2030 yılına kadar 2021’deki emisyon seviyelerine göre üretime yönelik karbon emisyonlarını yüzde 42 oranında azaltmayı hedefleyen şirket, bu süre zarfında tüketilen enerjinin asgari yüzde 55’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde etmeyi öngörüyor.