Otomotiv
Giriş Tarihi : 31-07-2023 22:50   Güncelleme : 31-07-2023 22:54

F-MAX, geliştirecek!

Ağır ticari araç üreticilerinden Ford Trucks, sıfır emisyonlu ürün ve teknolojileri geliştirme çabalarına hız verdi. Firma, Avrupa Birliği'nin sıfır emisyonlu lojistik projesi Horizon 2020 ZEFES’e katıldı.

F-MAX, geliştirecek!

Ford Trucks, generation F hareketi ile sıfır emisyonlu, bağlantılı ve otonom teknolojilerle büyük bir dönüşüm yolculuğu başlattı. Ford Trucks, proje kapsamında ilk yakıt hücreli elektrikli F-MAX'i geliştirecek.

YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

Hidrojenle çalışacak ilk yakıt hücreli elektrikli F-MAX, Ford Trucks'ın Türkiye'de geliştirip ürettiği ilk yakıt hücreli aracı olacak. Aracın, 2020 ZEFES projesinin hedefleriyle uyumlu olarak 2025 yılında Avrupa Ten-T koridoru gösterimlerine başlaması bekleniyor. Mühendislik ve Ar-Ge uzmanlığı ile yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler geliştiren Ford Trucks, bu girişimle FCEV araştırma ve gösteriminin yanı sıra hidrojen teknolojileri alanında da önemli bir yetkinlik kazanacak. Çalışmalar da elde edilen başarılar seri üretim planına dahil edecek. Ayrıca yakıt hücreli aracın pazardaki etkilerini de gözlemleyebilecek.

TEKNOLOJİYE ÖNCÜLÜK

Ford Trucks, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak amacıyla 2040 itibarıyla sadece sıfır emisyonlu araç satışına ulaşmayı taahhüt etti. Sıfır emisyonlu bir geleceğe ulaşma konusundaki bu kararlılığını, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'nin Ağır Vasıta Yol Haritası Ortak Bildirisi'ne aktif katılımıyla ortaya koydu. Bu kapsamda Ford Trucks, farklı filo ve müşteri gereksinimlerini karşılamak ve ACEA'nın Sıfır Emisyonlu Yük Taşımacılığına Geçiş Bildirgesi ile uyumlu 2040 hedefine uyum sağlamak için yakıt hücresi, elektrikli güç aktarma organları seçenekleri ve içten yanmalı hidrojen motoru dahil olmak üzere çeşitli projeler üzerinde çalışıyor.

YILIN KAMYONU!

Ağır ticari araçlarda hidrojenle çalışan tek silindirli içten yanmalı motorun tasarımını gerçekleşen Ford Trucks, ilk motor çalıştırma ve ateşleme faaliyetini başarıyla tamamladı. Ford Trucks’ın, motor geliştirme deneyi gerçekleştirme konusunda çalışmalarına devam ettiği açıklandı. Ford Trucks mühendisleri tarafından sıfırdan geliştirilen ve üretilen F-MAX, dünyanın en prestijli ticari araç fuarlarından biri olan Hannover’de sektör mensuplarının beğenisine sunuldu. Araç, Uluslararası Taşımacılık Fuarı’nda (IAA) 2019 Uluslararası Yılın Kamyonu (IToY) ödülünü kazanarak uluslararası pazarlarda önemli bir başarı elde etti.