Lojistik
Giriş Tarihi : 14-08-2023 00:08   Güncelleme : 14-08-2023 00:08

Gıdalar güvende

Sıcaktan nefes almanın bile zorlaştığı bugünlerde, gıda güvenliği daha da önemli hale geldi. Yüksek sıcaklık, bakterilerin hızla çoğalmasına ortam hazırlarken gıda zehirlenmeleri de artıyor. Soğuk zincir sayesinde taze, işlenmiş veya dondurulmuş ürünler, çıkış noktasının binlerce kilometre ötesine taşınabiliyor. Ancak aşırı sıcaklarda zincirin bozulmaması için üretici, taşıyıcı, dağıtıcı ve perakendecilere büyük sorumluluklar düştü.

Gıdalar güvende

Frigo lojistiğinde uzmanlaşan Transbatur Logistics’in Genel Müdürü Cafer Korhan, gıdaların bozulmadan nasıl taşınması gerektiğine ilişkin önemli bilgiler verdi. Her ürün için sıcaklık şartnamelerine göre hizmet sunduklarını belirten Korhan, “Aşırı sıcaklarda gıda taşınan ortamın ısısı da yükselebilir. Bozulmalara karşı kesintisiz derece takibi çok önemlidir. Frigorifik araçlarımız yüksek teknolojiye sahip. Takibi birden fazla sistemle ve uydu üzerinden yapıyoruz. Sıcaklık değerlerini sadece biz değil, uzaktan erişimle üreticiler de izleyebiliyor” dedi.

ŞÜPHEYE YER YOK

Frigorifik araçlarının her sefer öncesi ve sonrası denetlenerek dezenfekte edildiğini vurgulayan Korhan, kalite belgeleri ve sertifikalarının gereği yılda en az 10 kez ulusal ve uluslararası kuruluşların denetiminden geçtiklerini de anlattı. Korhan, “Araç ve depo izolasyonlarımız, sıcaklık takip sistemlerimiz düzenli kontrol ediliyor. Gerek üreticinin deposunda gerekse alıcının deposunda, araçlarımız ortam sıcaklık eşitleme havuzlarına girerek teslimatı gerçekleştiriyor” diye konuştu. Soğutma kuşkusu oluşan araçların anında seferden çekildiğini vurgulayan Korhan, “Bu iş ihmale gelmez. Sıfır derecede taşınması gereken bir ürünün ortam sıcaklığı 15 dereceye çıkarsa bozulma dakikalar içinde başlayabilir” ifadesini kullandı.

KAPILARA DİKKAT

Korhan, aşırı sıcak havalarda soğutmalı araç ve depo kapılarının sık açılmasının büyük risk oluşturduğunu söyledi. Bunun önüne geçmek için teknolojiyi kullandıklarını kaydeden Korhan, “Zincirin tüm tarafları koordineli hareket etmeli. Müşterilerimize, araç kapaklarının sık açılmadığı bir taşıma öneriyoruz. Aynı araçla birden fazla teslimat yerine tek teslimatlı planlamayı tercih ediyoruz. Ayrıca araçlarımızın kapıları kilitlendikten sonra uydu aracılığıyla sadece merkezden açılabiliyor. Asfaltın bile eridiği bu havalarda sürücülerimiz gerekmedikçe molalarda dahi araçlardan çıkmıyor. Sıcaklık ünitelerini ve değerlerini yakından takip ediyorlar. Park halindeki araçlarımıza uydu ile de müdahale ederek sıcaklık ayarlaması yapabiliyoruz” diye konuştu.