Otomotiv
Giriş Tarihi : 26-08-2023 20:49   Güncelleme : 26-08-2023 20:49

Türkiye’de üretiliyor!

Otomotiv üreticilerinden Mercedes-Benz Türk’ün otobüs Ar-Ge ekibi, hem şehir içinde hem de şehir dışında konforlu bir seyahat sağlamak için Setra Multiclass 500 Low Entry projesini hayata geçirdi. Türkiye’de üretilen yeni araçlar, 2024 yılından itibaren Avrupa pazarında müşterilerle buluşacak.

Türkiye’de üretiliyor!

Gelen geri bildirimler ışığında araçlarında daima iyileştirme prensibi ile hareket eden Otobüs Ar-Ge ekibi, Setra Multiclass 500 Low Entry projesini hayata geçirdi. Tasarlanmasında ve geliştirilmesinde Mercedes-Benz Türk’ün öncü rol oynadı. Daimler Buses ağının mühendisleri ile birlikte global çapta hayata geçirilen Setra Multiclass 500 Low Entry projesi, Avrupa pazarının beklentileriyle uyumlu hem şehir içi hem şehir dışı kullanıma uygun araçlar tasarlandı.

TEKNOLOJİ HARİKASI

Yeni araçlar, hem Citaro hem Setra Low Entry müşterilerinin isteklerini karşılayacak. Üç yıla yakın süredir çalışmaları süren ve seri üretime geçmesiyle beraber tüm dünyaya ihraç edilecek olan araçların tüm planlama, satın alma, lojistik süreçleri Mercedes-Benz Türk tarafından yürütülüyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Mercedes Benz Türk Otobüs AR-GE Direktörü Emre Kuzucu, “Setra Multiclass 500 Low Entry projesi kapsamında üretilen araçlar, yeni bir tasarıma ve farklı varyasyonlara sahip olacak. Örneğin 12 metrelik araç; 3 değişik şanzıman, 2 farklı klima sistemi, 3 değişik kokpit tipi ve müşteri talebine göre değişik varyasyonlarda koltuk ve iskelet sistemlerine sahip olarak Avrupa pazarıyla buluşacak. Proje kapsamında müşteriler araçları ihtiyaçlarına göre geniş bir spektrumda şekillendirebilecek. İç ve dış tasarımı dikkat çekici şekilde planlanan araçlar aynı zamanda engelli bireyler için sunduğu ek donanımlar ile ulaşımı herkes için ulaşılabilir hale getirme misyonu üstlenecek. Sahip olduğu otomatik frenleme özelliği sayesinde yola aniden çıkan cisimlere çarpmayı engelleyen araçlar, side guide assist adı verilen özellik sayesinde de kör noktadan yaklaşan cisimler olduğunda sürücülere uyarı gönderecek” ifadesini kullandı.