Otomotiv
Giriş Tarihi : 18-10-2023 22:57   Güncelleme : 22-12-2023 21:43

Türkiye’nin Yıldızı!

Toplu taşıma sektörünün dönüşümünde öncü rol üstlenen Karsan, yüzde 100 elektrikli ürün gamı ile dikkatleri üzerine çekti. Karsan, 22 ülkede elektrikli aracı ile yollarda boy gösterdi. Karsan’ın CEO’su Okan Baş, “Ana hedef pazarımız olan Avrupa’da, büyümeye aralıksız devam ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin Yıldızı!

Türkiye’nin otomotiv markası Karsan, elektrikli ve otonom araçlarıyla Avrupa ülkelerinin vaz geçilmezi oldu. Karsan’ı rakiplerinden bir adım öne çıkaran ise; yüksek teknolojiye sahip üretim gücü, inovasyon yeteneği ve kusursuz hizmet anlayışı oldu. Karsan’ın full elektrikli ürün gamından e-JEST, otonom e-ATAK ve Hydrogen e-ATA modelleri kullanıcılarından tam not almaya devam ediyor.

YİNE LİDERLİK

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Karsan CEO’su Okan Baş, Avrupa pazarında Karsan’ın tanınan en iyi markalar arasında yer aldığını ifade etti. Okan Baş, “Ana hedef pazarımız olan Avrupa’da büyümeye devam ediyoruz. Yüzde 100 elektrikli e-JEST ve e-ATAK ile 2022 yılını Avrupa’da lider olarak kapattık. 2023 yılının ilk yarısında da yükselen ivmemiz devam etti. Yılın ilk yarısında Karsan elektrikli araçları ile Avrupa şehir içi elektrikli toplu ulaşım pazarında payımızı artırarak yüzde 6,7 seviyesine ulaştık. Çıktığı günden bu yana Avrupa’da 318 adet satılan e-JEST, bu yılın ilk yarısında yüzde 24 pazar payı elde etti. Avrupa’da 233 adet satılan e-ATAK modelimiz ise yılın ilk yarısında yüzde 26 pazar payı elde etti. Avrupa’da elektrikli minibüs ve midibüs pazarında en çok tercih edilen bu iki modelimiz, bir kez daha liderlik koltuğuna oturdu” dedi.

ARAÇLAR YOLLARDA!

Karsan’ın araçları gibi 2023 yılı hedeflerinin de iddialı olduğunu belirten Okan Baş, “Şu ana kadar 850 aracımızla 22 ülkede 100 milyon km elektrikli deneyimi elde ettik. Bu yılsonunda 22 ülkede toplam 1000 adet Karsan elektrikli aracımızla yollarda olacağız. Yeni hedef pazarlarımızdan Kuzey Amerika’da ise 30 adet e-JEST ile şimdiden yol almaya başladık. Bu rakamı ise sene sonunda 100’ün üzerine taşıyacağız. Japonya pazarında yaptığımız anlaşma kapsamında sağdan direksiyonlu e-JEST aracımızı ise Aralık ayında lanse edeceğiz. 3 yıl içinde Japonya pazarında da 300 adetlik satış hedefi belirledik. Karsan olarak geleceğin mobilitesini inşa eden marka olmak üzere verimli ve akıllı çözümler üzerinde çalışmayı, geleceğin toplu taşıma sistemine yön vermeyi sürdürüyoruz. Çalışmalarımız sonucunda başarılarımızın uluslararası alanda 11 ayrı önemli ödülle de taçlandırdık. Ayrıca gururluyuz” diye konuştu.