Otomotiv
Giriş Tarihi : 29-10-2023 22:57   Güncelleme : 11-11-2023 20:06

Bir depo ile rekor kırdı

Alman otomotiv üreticilerinden Daimler Truck, ikili stratejisi kapsamında hidrojen yakıtı ve batarya ile çalışan araçlarıyla yeni bir kilometre taşına ulaştı. Prototip olarak geliştirilen Mercedes-Benz GenH2 Kamyon, sıvı hidrojen yakıtıyla tek dolumla 1.047 km mesafe kat etti.

Bir depo ile rekor kırdı

Dünyanın en büyük ticari araç üreticilerinden Daimler Truck, hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin uzun mesafe kara yolu taşımacılığında sıfır karbon hedefine ulaşmada sürdürülebilir bir çözüm olacağını kanıtladı. Prototip araç olarak geliştirilen ve kamuya açık kara yollarında trafiğe çıkma onayı alan Mercedes-Benz GenH2 kamyon, test sürüşünü başarıyla tamamladı.  

TEKNOLOJİK GELİŞME

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Daimler Truck CEO’su Martin Daum, “Mercedes-Benz GenH2 kamyonu, cellcentric tarafından sağlanan yakıt hücresi sistemiyle çalışan ve sıvı hidrojen yakıt deposu sistemiyle donatıldı. Araç, gerçek yol koşullarında ve 40 ton toplam brüt ağırlıkla tamamen yüklü bir şekilde hiç karbon salımı yapmadan test sürüşünü geçti. Daimler Truck, 2039 yılına kadar küresel pazarlarda ulaşım faaliyetleri için karbon nötr yeni araçları pazara sunmayı hedefliyor. Elektrik bataryasıyla çalışan kamyonlar, uygun mesafelerde ve şarj seçenekleriyle planlanabilir güzergâhlarda düzenli uygulamaya dayanan dağıtım taşımacılığı ile uzun mesafeli taşımacılık faaliyetleri için ideal seçim olarak görüldü” ifadesini kullandı.

ÇALIŞMALAR DEVAM

Martin Daum, konuşmasına şöyle devam etti: “Hidrojen yakıtına dayalı sürüş sistemleri, özellikle ağır hizmet taşımacılığı ve uzun mesafeli taşımacılık alanlarında daha esnek ve zorlu uygulamalar için daha iyi bir çözüm olarak değerlendiriliyor. Daimler Truck, bu enerji talebinin hızlı ve en uygun maliyetle karşılanması için her iki teknolojinin de etkin kullanımıyla mümkün olabileceğine inanıyor. Bu nedenle hidrojen yakıtıyla ve bataryayla çalışan araçlarla tutarlı ikili stratejiyi takip ediyor. İlk yakıt hücreli kamyonlarımızı önümüzdeki yıllarda müşterilerimize test ettirmeyi planlıyoruz. Mercedes-Benz GenH2 kamyonların seri üretim modellerini ise önümüzdeki yılın ikinci yarısında tanıtmayı planlıyoruz.”