Otomotiv
Giriş Tarihi : 12-11-2023 22:36   Güncelleme : 22-12-2023 21:36

Hidrojenli araç geliştirecek

Ağır ticari araç üreticilerinden Ford Trucks, yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Şirket, sıfır emisyonlu ürün ve teknolojileri geliştirme çalışmaları doğrultusunda Quantron AG ile niyet mektubu imzaladı. İş birliği, 2040 yılına kadar Ford Trucks’ın F-MAX tabanlı H2 yakıt hücreli kamyonlarının pazara sunulmasını hızlandırmayı amaçlıyor.

Hidrojenli araç geliştirecek

Ar-Ge çalışmalarını yoğunlaştıran ağır ticari araç sektörünün küresel markası Ford Trucks, sürdürülebilir yolcu ve yük taşımacılığı konusunda uzmanlaşmış Quantron AG ile işbirliği yaptı. Stratejik iş birliği kapsamında, e-aks, özelleştirilmiş batarya ve yakıt hücresi sistemi entegrasyonu gibi Quantron Inside teknolojilerinin, sıfır emisyon hedefi doğrultusunda çalışan Ford Trucks'ın ağır ticari araçlarına entegre edilmesi değerlendirilecek. 

BAŞARILI ADIMLAR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ford Trucks Müdürü Emrah Duman, “Müşterilerimize yakıt hücreli elektrikli kamyonu sunacağız. Quantron’un deneyimli bir ortak olarak desteğini almaktan heyecan duyuyoruz. Bu iş birliği önümüzdeki dönemde önemli bir değer yaratmayı vaat ediyor. Ford Trucks olarak sürdürülebilirlik hedeflerimize uyumlu bir şekilde ağır ticari araç sektörünün geleceğini şekillendirecek yenilikçi teknolojilere yatırım yapmaya kararlıyız. Öncelikli odak noktamız elektrifikasyon olup, bunu hidrojen teknolojisindeki gelişmeler de yakından takip ediyor. Gelecek vaat eden teknolojik yetenekler ve kabiliyetlerden oluşan geniş bir havuzla, hızlı ve başarılı adımlar atıyoruz. İş birliği fırsatı, sıfır emisyonlu aktarma organları çözümlerinin, ticari araçlara entegre edilmesinde önemli bir deneyim olacak” dedi.

GÜÇ BİRLİĞİ YAPTI

Quantron AG CEO’su Michael Perschke ise konuya ilişkin şöyle konuştu: “Ford Trucks gibi global bir ağır ticari araç üreticisi ile ortaklık yapmaktan son derece memnunuz. Sürdürülebilir taşımacılık çözümleri alanında köklü ticari araç OEM'leri için ortak olma konumunu güçlendirdik. Ford Trucks, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak amacıyla 2040 yılına kadar ağır ticari araç üretiminde sıfır emisyona ulaşmayı taahhüt etti. Bizde bu alanda elimizden geleni yapacağız. Ford Trucks- Quantron iş birliğinin odak noktasında hidrojen yakıt hücresiyle çalışan ağır hizmet kamyonları yer alacak. İlk aşamada Quantron, 2024 yılının ilk çeyreğinden itibaren yeni güvenlik düzenlemelerine uygun olarak üretilecek olan Ford'un gelişmiş kamyonlarına sorunsuz bir şekilde uyarlanmasını sağlayacak.”