Otomotiv
Giriş Tarihi : 09-12-2023 00:12   Güncelleme : 22-12-2023 21:32

Otokar, İtalya’ya gidiyor!

Türkiye’nin otobüs üreticilerinden Otokar, kenrtiçi toplu taşıma araçlarıyla Avrupa Ülkelerinin dikkatini çekmeye devam ediyor. Şirket, elektrikli mikrobüsleri ile İtalya yollarına çıkacak. Otokar, İtalya’nın 6 farklı şehrinde kullanılmak üzere 29 adet elektrikli araç siparişi aldı.

Otokar, İtalya’ya gidiyor!

Türk mühendislerin tasarladığı ve ürettiği e-Centro mikrobüsleri, İtalya'nın altı farklı şehrinde toplu taşımacılık alanında kullanılacak. Otokar'ın yeni elektrikli mikrobüsü e-Centro, önümüzdeki sene ilk olarak Roma caddelerinde hizmet vermeye başlayacak. 2024’ün ikinci yarısında ise Siracusa, Salerno, Reggio Calabria, Cagliari ve Palermo'da otobüs operatörleri Otokar konforuyla hizmet verecek.

İHTİYACI KARŞILIYOR

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Otokar Genel Müdür Yardımcısı Kerem Erman, “Alternatif yakıtlar konusunda bilgi ve mühendislik kabiliyetimiz ile geleceğin beklentilerine odaklandık. Ürettiğimiz on binlerce aracımız, dünyanın dört bir yanında her gün milyonlarca yolcuya hizmet veriyor. Avrupa’da yürüttüğümüz tanıtım çalışmaları neticesinde e-Centro’lar çok beğenildi. Dar sokaklı tarihi şehirler ve turistik bölgelerden, yüksek yolcu taşımacılığına ihtiyaç duyan metropollere kadar farklı ihtiyaçları karşılayan geniş bir elektrikli otobüs ailesine sahibiz. Sıfır emisyonlu araçlarımızın ihracatı artarak devam edecek” ifadesini kullandı.

AVRUPALI’NIN TERCİHİ

Teknoloji ve güvenlik alanındaki yenilikçi çözümleriyle Avrupa Ülkelerinde ön plana çıktıklarını dile getiren Erman, şöyle devam etti: “Avrupa pazarındaki başarımızı, elektrikli araçlarımızla sürdürmeyi hedefliyoruz. 6,6 metre uzunluğundaki elektrikli mikrobüsümüz e-Centro başta olmak üzere, elektrikli otobüslerimiz toplam sahip olma maliyetlerinin yanı sıra performansı, geniş ve ferah iç hacimleri, hızlı şarj özellikleriyle konforlu bir toplu taşımacılık vaat ediyor. Siparişini aldığımız e-Centro mikrobüsler ile İtalya’nın toplu taşımacılıktaki elektrikli araç dönüşümüne katkı sağlamaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Önümüzdeki süreçte daha temiz bir çevre ve sessiz bir trafik için Avrupalı belediyelerin ve otobüs operatörlerinin öncelikli tercihi olmaya devam edeceğiz.”