Advert

Tekeli: Otogarları belediye işletsin!

Tokat Seyahat Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Tekeli, Büyük İstanbul Otogarı'nda işletme zafiyeti olduğunu dile getirdi. Ödedikleri paranın karşılığı olan hizmeti tam anlamıyla alamadıklarını dile getiren Tekeli, "81 vilayetin tüm otogarını belediye işletsin. Otogara da bir düzen getirilsin" dedi.

Tekeli: Otogarları belediye işletsin!
Tekeli: Otogarları belediye işletsin! Admin
Bu içerik 2114 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı'nın Ulaşım Gazetesi'ne yaptığı özel açıklamanın ardından sektör mensupları da görüşlerini bir bir dile getirmeye başladı. 25 yıllığına Yap-işlet-devlet modeliyle hizmete alınan Büyük İstanbul Otogarı'nın işletme süresi 6 Mayıs 2019 tarihinde doluyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan otobüs firma sahipleri ise otogardaki işletme zafiyetinden şikayetçi.

TEKELLEŞME KIRILMALI

Türkiye genelinde 280'e yakın T belgesi olduğunu dile getiren Tokat Seyahat Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Tekeli, otogarların belediyeler tarafından işletilmesinin daha doğru olduğunun altını çizdi. Tekeli, "Otogarların tamamının belediyeler tarafından işletilmesinden yanayız. İstanbul'da bunun en başında geliyor. Bir insan düşünün zorunlu olarak hem tekel gibi otogarı işletecek hem de firma sahibi olacak. Böyle olunca sıkıntılar baş gösteriyor. İstanbul'da bunun en büyük örneği yaşanıyor. Ya devlet bunu tekel gibi kullanmayı zorunluluktan çıkartacak ya da isteyen 10 firma kendi terminalini kuracak. Öte yandan sürenin uzamasına yargı karar verir. TOFED yargıya giderse ki bu zamana kadar arkadaşlar niye gitmedi o da enteresan bir konu. Yargıya giderlerse, yargı karar verir. Hiç olmazsa adaletin kestiği parmak acımaz" dedi.

AŞTİ ÖRNEK ALINSIN

"İstanbul otogarında kapı çıkış ücretlerinden ziyade güvenlik ve temizlik başta olmak üzere genel olarak işletme sıkıntısı var" diyen Tekeli, şöyle konuştu: "Yani alınan paradan değil, verilen hizmetten rahatsızız. AVTER hiçbir yatırım yapmadan maksimum kazanç elde etmeye çalışıyor. Biz bunu Ulaştırma Bakanlığı ve belediye yetkilileri ile görüşmemizde dile getirdik. Daha önceleri ise Kadir Topbaş ile görüştük. 31 Mart 2019'dan sonra yeni başkan kim olursa onu da ziyaret eder, onunla da aynı konuyu görüşürüz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ankara AŞTİ'yi incelesin. İstanbul otogarından daha büyük bir alana sahip, daha düşük garaj giriş-çıkış ücreti alınıyor ve daha iyi işletiliyor. AŞTİ işletmecilikte örnektir. İzmir'de AŞTİ gibi başarılı değil ancak Bursa ve Antalya otogar işletmeciliği gayet başarılı fakat orası da küçüktür."

OTOGAR DA DÜZEN ŞART

İstanbul Otogarı'nın tüm sektör mensuplarını yakından ilgilendirdiğinin altını çizen Mustafa Tekeli, "İstanbul Otogarı'nda bazı özel günlerde otobüs yoğunluğu yaşanmaktadır. Belediye burayı işletmeye başladığında otobüs haricinde hiç bir aracı perona almamalıdır. Yazıhanelerin tamamında ısıtma-soğutma problemleri var. Bununla ilgili de önlemler almalıdır. İstanbul otogarı hepimizi ilgilendiren bir yerdir. Firma sahibi ve bireysel otobüsçülerin genel menfaatlerini düşünmek zorundayız. Tüm Türkiye adına devletin karar vermesi lazım. Buraya insanlar zorunlu olarak giriyorsa, o zaman belediyeler işletsin. Bu benim dediğim 81 il de geçer" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kapıkule'de bekleyişe son
Kapıkule'de bekleyişe son
Yılın kamyonu Daf oldu
Yılın kamyonu Daf oldu