Otomotiv
Giriş Tarihi : 16-07-2019 17:27   Güncelleme : 24-09-2019 16:59

Otonom araçlar gelişiyor

İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi (İTÜ OTAM), Mekatronik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin (MEAM) işletmesini üstlendi. Söz konusu işbirliği ile birlikte İTÜ OTAM, elektrikli ve otonom araçlar konularında Ar-Ge ve test çalışmalarına yönelik yetkinliğini artırdı.

Otonom araçlar gelişiyor

İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi yerleşkesinde konuyla ilgili düzenlenen işbirliği protokolünü İTÜ Vakfı Genel Sekreteri Kenan Çolpan, OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan ve İTÜ MEAM Müdürü Prof. Dr. Metin Gökaşan imzaladı.

YETKİNLİK ARTACAK

Kenan Çolpan, imza töreninde yaptığı konuşmada, 2008 yılında kurulan MEAM işletmesini üstlenerek kurumun sahip olduğu tecrübeli kadrosu ve laboratuvar olanaklarıyla, akademik kurumlardan özel sektöre kadar geniş bir alanda işbirliğine hazır hale geldiklerini belirtti. Çolpan, “Bu kapsamda imzaladığımız protokolle işletmesini üstlendiğimiz MEAM, gerek akademik bilgi birikimi, gerek sahip olduğu son teknoloji laboratuar olanakları ile teorik ve uygulamalı çalışma olanağı sunan bir kuruluş. Elektrikli ve hibrit araçlar, bağlantılı-otonom araçlar, batarya yönetim ve şarj sistemleri geliştirilmesi, taşıt elektrikli motoru geliştirme ve aracın gerçek yol koşullarına en yakın şartlarda simülasyon tabanlı testi gibi alanlara yönelik yetkinliklerimizi artırarak sektörümüze büyük kazanımlar sağlayacağız” dedi.

KONUSUNDA UZMAN

Konuya ilişkin OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan ise, şöyle konuştu: “Bu yılki ciromuz, geçtiğimiz iki yılın toplamından daha fazla. Bu yılın ilk 6 ayı sonunda, geçen senenin yıllık toplam cirosunun 1,5 katını geçmiş bulunuyoruz. Ticari yetkinliğimiz, operasyonel tecrübelerimiz ve ardımızda İTÜ güvencesinin olmasıyla; işletmesini üstlendiğimiz Ar-Ge ve test merkezlerinin verimliliklerini artırıyoruz. Dolayısıyla OTAM olarak bundan sonra da üniversiteler, organize sanayi bölgeleri ve özel firmalara ait test merkezlerinin daha verimli bir şekilde işletilmesine talibiz.”