Treyler
Giriş Tarihi : 08-02-2020 15:48   Güncelleme : 08-02-2020 15:48

Ne Tırsan, Ne Krone, lider Schmitz

Türkiye pazarına yatırım yaptığı günden beri istikrarlı yükselişini sürdüren Schmitz Cargobull, frigorifik treyler pazarındaki liderliğini 2019 yılında da devam ettirerek rakiplerini geride bıraktı.

Ne Tırsan, Ne Krone, lider Schmitz

Adapazarı’nda 2017 yılında üretime başlayan Schmitz Cargobull, perdeli treyler pazarındaki yükselişini sürdürürken, frigorifik treylerde 3 yıldır üst üste pazar lideri konumunda. Pazarın daraldığı, koşulların güçleştiği bir dönemde bu kayda değer gelişimin nasıl gerçekleştiğini Satış ve SSH Direktörü Nihat Ayhan şöyle açıkladı:

RAKİPLERE NAL TOPLATIYOR

"Öncelikle tüm taşımacı iş ortaklarımıza teşekkür etmeliyim. Schmitz Cargobull Türkiye’ye onların davetiyle geldi. Ne mutlu ki bu buluşma keyifli bir yolculuğa dönüşüyor. Pazardaki gelişmeler hacim olarak arzu ettiğimiz büyümeyi yakalamamıza engel olsa da, diğer tüm parametrelerde ciddi mesafeler kat ettik. İş ortaklarımızın teveccühüne müteşekkirim. Evet, frigo satışlarında son 3 yılı üst üste pazar lideri olarak kapattık. 2019’da, satışlarımızı 2018 yılına oranla yüzde 28 artırdık. Daha fazla ve yeni kullanıcıya ulaştıkça kıvanç duyuyoruz. Ancak daha yolun başındayız. Unutmamak gerekir ki Schmitz Cargobull grubunun 36 ülkeden oluşan coğrafyadaki pazar payı yüzde 55. Biz ise daha yeni yüzde 40 barajına ulaştık. Büyük bir şevkle daha fazla kullanıcıya hizmet etmek istiyoruz."

TAŞIMACI KALİTENİN FARKINDA

Schmitz Cargobull Türkiye Satış Direktörü Nihat Ayhan, "Globaldeki yüzde 55’lik pazar payı birçok şeyi açıklayan bir oran. Stoğa değil, tamamen müşteri siparişine üretim yapan bir firmanın kalitesi, performansı, kullanım ömrü ve yüksek ikinci el değeriyle bu denli rağbet görmesi çok kıymetli. Biz de Türkiye’de aynı yoldan ilerleyerek daha fazla kullanıcıya ulaşmaya çalışıyoruz. Ne mutlu ki bu yolda başarıyla yürüyoruz. Türkiye’deki taşımacı iş ortaklarımız ürünlerimizi kullandıkça saydığım farklara alışıyor ve bu yüksek standartları arıyorlar. İnanıyorum ki yeni kullanıcılara ulaştıkça farkımız dilden dile dolaşarak pazardaki ağırlığımızı grup ortalamamızın üzerine taşıyacak" dedi.

MUTLAK MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

Nihat Ayhan, şöyle devam etti: "Türkiye frigorifik treyler pazarındaki başarımızın ve yüzde 28’lik artışın nedenlerini özetlemek gerekirse; Adapazarı üretiminin ciddi katkısını görüyoruz. Kalite, teslimat tarihi ve pazarın neredeyse tüm ihtiyaçlarına cevap veren ürün gamı ile müşterilerimize arzu ettiğimiz hizmeti ulaştırıyoruz. Belirttiğim gibi; taşımacı iş ortaklarımızın davetiyle Türkiye’ye geldik, şimdi onların teveccühü ve talebiyle hedeflerimiz doğrultusunda 2020’de üretim kapasitemizi artırıyoruz. Taşımacı iş ortaklarımıza kulak veriyoruz. Ayrıca 2019’da üretimine başladığımız Yeni Nesil Frigorifik treylerlerimiz de oldukça ilgi çekti ve beğenildi. Daha iyi izolasyona sahip ve daha hafif olan araçlarımız multi fonksiyonel tabanı standart olarak sunuyor. Satış ağımızın etkinliği ve yetkinliği de önemli bir değişken oldu gelişimimizde. Direkt satış ekibimizin yükselen performansı ve bölgesel iş ortaklıkları derinliğimize katkı sağladı. Kendi soğutucu ünitemiz olan S.CU’yu da 2020 yılından itibaren piyasaya sunacağız. Kuşkusuz bu ürünümüz de frigo satışlarımıza önemli bir katkı sağlayacak."

SATIŞLARI ARTTIRACAK

"Sonuç olarak; zor bir dönemi geride bıraktık. Bu dönemi geçirirken, 3 yaşında bir şirket olarak daima kendimizi nasıl geliştirebileceğimize odaklandık. Bu çabanın güzel sonuçlar getirdiğini görmek Türkiye’de görev alan ekibimiz için umut ve mutluluk verici. Frigorifik treyler pazarının 2020’de yüzde 40 büyüyeceğine inanıyorum. Bizim hedefimiz de bu oranda satışlarımızı artırmak. Dilerim öncelikle taşımacı iş ortaklarımızın işleri yolunda gider ve yıllardır yaşadıkları sıkıntıları üzerlerinden attıkları bir yıl olur. Neticesinde umarım ağır ticari araç pazarı da kendi ortalamalarına yaklaşır ve sektörümüz hak ettiği pozisyonu yeniden kazanır."