Lojistik
Giriş Tarihi : 27-07-2020 15:19   Güncelleme : 27-07-2020 15:19

Lojistikte hareket!

Korona Virüs salgını nedeniyle ciddi daralma yaşayan lojistik sektöründen toparlanma sinyalleri geldi. Lojistik Güven Endeksi’nde üçüncü çeyrek beklentisi olumlu yönde artarken, salgının etkisinin en ağır hissedildiği ikinci çeyreğe göre iş durumu koşulları ile ilgili beklenti yüzde 67’lik artışla 130,43 olarak gerçekleşti.

Lojistikte hareket!

KPMG Türkiye ve İstanbul Üniversitesi iş birliğinde hesaplanan Lojistik Güven Endeksi, salgının en çok etkilenen lojistik sektöründeki beklentiyi puanladı. 2020’nin üçüncü çeyreğinde lojistik sektöründe iş durumu koşullarına ilişkin beklentileri baz alarak oluşturulan endeks, ikinci çeyrek sonuçlarına kıyasla yüzde 67’lik artışla 130,43 olarak gerçekleşti. İş hacmine yönelik beklentinin incelendiği endeks ise yüzde 48’lik artışla 135,84 puanına yükseldi. Böylece salgının hayatı durdurduğu bir önceki dönemde negatif görünüme dönen endeks, yeniden pozitife geçti. 2020’nin üçüncü çeyreği için gelecek dönem beklenti endeksi de yüzde 20’yi aşan bir artışla 108,33 oldu.

ÜRETİM BAŞLADI

KPMG Türkiye yetkilisi Yavuz Öner, kısıtlamaların kalkmasıyla hava ve karayolu taşımacılığında hareket başladığını açıkladı. Öner, denizcilik sektörü için önemli bir gösterge olan Baltık Kuru Yük Endeksi’nin de Haziran ayının başından bu yana yükselişte olduğuna dikkat çekti. Çin’de artan sanayi üretimi ve küresel ölçekte canlanan emtia talebinden destek alan endeks, 1 Temmuz itibarıyla bin 800 eşiğini aştı. Öner, şunları söyledi: “Küresel ticaret normalleşme sürecine girdi. Dış ticaret verilerimiz de bunu teyit ediyor. Türkiye’nin ihracatı Mayıs'a kıyasla yüzde 35’lik bir artış kaydetti ve ihracatın ithalatı karşılama oranı Mayıs ayında yüzde 74,5’ten Haziran ayında yaklaşık yüzde 83’e yükseldi. Bu artışta, fabrikaların üretime dönmesinin yanı sıra ithalatın sınırlanmasına yönelik tedbirlerin de katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz.”