Lojistik
Giriş Tarihi : 28-07-2020 12:50   Güncelleme : 28-07-2020 12:50

Depo mal dolu!

İstanbul Tüccarlar Kulübü Derneği Başkanı İlker Önel, Korona Virüs salgın sürecinin hem ithalatı hem de ihracatı küresel düzeyde olumsuz etkilediğini söyledi. Önel, “Ekonomik daralmaların yanı sıra nakliye ve liman operasyonları da salgında sekteye uğradı” dedi.

Depo mal dolu!

Korona Virüs, üretim ve istihdamın yanı sıra ticaret operasyonlarını da olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Türkiye'deki salgın sürecinin ticarete etkisini değerlendiren İstanbul Tüccarlar Kulübü Derneği Başkanı Önel, ülkelerin tedarik zincirlerinin bozulduğunu ifade etti. İç talebin olumsuz etkilediğinin altını çizen Önel, bu durumun da hem ihracatçılara hem de ithalatçılara doğrudan yansıdığını kaydetti.

SİPARİŞLER İPTAL EDİLİYOR

Yurtdışındaki alıcıların zaman zaman malları kabul etmediği için sözleşmelerin tek taraflı feshedilmesi durumlarının yaşandığını dile getiren Önel şunları söyledi: “Fiyatı düşen mallar karşılıklı olarak anlaşılarak tekrar sözleşmeler düzenlenerek antrepolara çekiliyor. Bu da tabi ki malın maliyetinde ciddi artışlara sebep oluyor. Zaten piyasadaki talebin düşük olması fiyatları aşağı çekerken bütün yük üretici ve tüccarın üzerinde kalıyor. Bu süreçle ilgili beklentimiz özellikle liman masraflarında bir düzenleme yapılması ve demoraj ardiye gibi ürün maliyetinde ciddi yer tutan kalemlerin standart olması gerekmektedir.”