Lojistik
Giriş Tarihi : 28-07-2020 17:21   Güncelleme : 28-07-2020 17:21

Türkiye dönüm noktası

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Korona Virüs salgını sonrası hedef ülkelerde kurulacak lojistik merkezlerinin, 2023 yılında 226,6 milyar dolar ihracat hedefine giden yolda büyük bir rol oynayacağını söyledi.

Türkiye dönüm noktası

Salgın süresince tedarik zincirinin kırılmasıyla global lojistik sistemlerinin hayati önem taşıdığını belirten Eskinazi, şunları kaydetti: "Türkiye’nin dünya geneline hizmet sunan bir e-ticaret merkezi haline gelmesi yolundaki süreci hızlandıracak lojistik merkezlerine ve e-ticarette iş birliklerine ihtiyacımız var. Buna odaklanarak yeni nesil ticaret köprüleri oluşturmalıyız.”

TEDARİKTE AVANTAJ

Özellikle lojistik anlamda stratejik noktaların seçilmesi gerektiğini vurgulayan Eskinazi, Chicago’yu örnek göstererek Orta Amerika’nın imalat sanayi, lojistik, kara taşımacılığı, depoculuk, demiryolları açısından gelişmiş bir merkezi olduğunu anlattı. Eskinazi, "Hangi sektörlerden ağırlıklı olarak talep geleceği, bu merkezlerde çalışmak isteyen firmaların sayısı, talep edilen hizmet türleri ve alanın büyüklüğü gibi konuları netleştirmek için üreticilerle temas kurulmalı, firmaların bakış açısı ve ön talepleri için görüş alışverişleri hızlandırılmalı. Lojistik merkezleri hem ulaşım maliyetlerinde hem de tedarikte sağladığı avantajlarla ihracatçılar için dönüm noktası olacak. Öte yandan Türk Ticaret Merkezleri’miz (TTM) ürünlerimizin tanıtılması, depolanması, lojistik ve finansal olarak hizmet vermek ve pazara girişlerini kolaylaştırmak için 7 ülkede faaliyet gösteriyor" dedi.