Lojistik
Giriş Tarihi : 01-02-2021 23:16   Güncelleme : 01-02-2021 23:16

Beklenti yüksek

Türkiye ile İngiltere arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması, lojistik sektöründe umut ışığı oldu. Anlaşma ile iki ülke arasında taşımacılık yapan firmaların, Brexit sonrası dış ticaretteki olası kayıpların önüne geçildi. Yekaş Fides Global Logistics CEO’su Murat Güler, “Anlaşma ihracata da istihdama da olumlu yansıyacak” dedi.

Beklenti yüksek

Serbest Ticaret Anlaşması ile Türkiye’nin İngiltere’de Gümrük Birliği kapsamındaki 25 yıllık kazanımları korundu. Anlaşma sadece iki ülke arasında ticaret yapanları değil, lojistik sektörünü de sevindirdi. Anlaşma tüm sanayi ve tarım ürünlerini kapsıyor. Artık İngiltere’ye ihraç edilen ürünler de firma sahipleri yüzde 75 civarında vergi yükünden kurtuldu.

“KATKI SAĞLAYACAK”

Konuya ilişkin değerlendirme yapan Yekaş Fides Global Logistics CEO’su Murat Güler, Türkiye’nin özellikle otomotiv, hazır giyim, elektrik elektronik ve mücevher ihracatında ciddi bir ağırlığı olduğunu dile getirdi. Güler, “Bu durum iki ülke arasındaki taşımaları artıracak, lojistik sektörüne de ihracata da istihdama da olumlu yansıyacak. İngiltere aynı zamanda en çok dış ticaret fazlası elde edilen ülkelerin başında gelmektedir. İmzalanan anlaşma sayesinde Birleşik Krallık ile ticaretin, özellikle sanayi ve tarım sektörlerinde üretim ve istihdamı destektir. İngiltere’ye kara, deniz ve hava yolu kullanarak çoğunlukla parsiyel taşımacılık yapılmaktadır” dedi.