Lojistik
Giriş Tarihi : 28-03-2021 21:20   Güncelleme : 28-03-2021 21:20

Filosu gaza dönüyor

OMV Türkiye, LNG olarak bilinen sıvılaştırılmış doğal gazın taşımacılıkta kullanımında önemli yatırımlar yaptı. Şirket, filosunun yüzde 10’unu LNG yakıtlı araçlarla değiştirerek Türkiye’nin en büyük LNG yakıt ile çalışan tanker filosuna sahip oldu.

Filosu gaza dönüyor

LNG’nin kara taşımacılığını alanında faaliyet gösteren OMV Türkiye, mobilite yatırımlarını iki aşamalı olarak hayata geçirdi. Şirket, 80 araçlık tanker filosunun yüzde 10’unu LNG yakıt kullanan araçlarla değiştirdi. Bu yatırımın paralelinde de Bolu’da LNG yakıtlı tankerlere hizmet vermek üzere kapalı devre bir LNG dolum garajını da hizmete aldı.

ÇEVRECİ YAKIT

Konuya ilişkin açıklama yapan, OMV Türkiye Müdürü Serkan Hotoğlu, “Çevreci ve temiz bir yakıt olarak LNG’nin karayollarında da kullanılması için öncü olmak ve teşvik etmek istedik. Filomuzun yüzde 10’unu LNG yakıt kullanan Iveco araçla değiştirdik. Bu girişimin sürekliliği açısından Bolu’da kendi araçlarımıza hizmet edecek hem dolum yapabileceğimiz hem de araçlarımızın kullanımına ilişkin verimlilik ve yakıt kullanımını yakından takip edebileceğimiz, aynı zamanda arzu edildiğinde paydaşlarımıza da kapılarını açabileceğimiz bir tesisimiz olsun istedik. LNG’yi yakıt olarak kullanan bu tankerlerimizle yılda yaklaşık 1,25 milyon kilometre yol yapmayı ve bu sayede yılda yaklaşık 120 ton CO2 tasarrufu yapmayı öngörüyoruz” dedi.

REFERANS OLDU

Iveco Türkiye Müdürü Hakkı Işınak ise konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı; “Sektörde söz sahibi bir marka olarak LNG’yi yakıt olarak kullanan ve yüksek teknoloji barındıran çekicilerin pazar için önem taşıdığına inanıyoruz. OMV Türkiye gibi bir şirkete gerçekleştirilen bu filo satışı bizim için de çok önemli bir referans oldu. İlk S-WAY LNG’li çekici filosu olarak teslim ettiğimiz araçları 7 gün 24 saat takip edecek, destek verecek yetkin bir ekibimiz var. Türkiye’de ilk doğal gazlı aracımızı 2011 yılında satmıştık, yine Iveco olarak Türkiye’de ilk LNG’li çekiciyi satan markayız.”