Lojistik
Giriş Tarihi : 29-03-2021 20:52   Güncelleme : 29-03-2021 20:52

Bulunmaz hint kumaşı mısın?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs salgını, küresel ticareti olumsuz yönde etkiledi. Yaşanan sorunlar, lojistikte hızlı çözüm üretme becerisini her zamankinden daha çok öne çıkardı. Batu Logistics Müdürü Efe Göktuna, “2021 yılı lojistik sektörü için önemli bir sınav yılı olacak” dedi.

Bulunmaz hint kumaşı mısın?

Salgın, uluslararası ticareti ciddi anlamda yavaşlattı. 2020 yılı Haziran ayında başlayan toparlanma Eylül ayı ile yükselişe ve yeni yıl öncesi artan ihracatın da etkisiyle dış ticarette yoğunluğa dönüştü. O sırada tekrar tırmanışa geçen Korona Virüs vakaları, personel ve ekipman sıkıntıları ile birleşince küresel ticaret ikinci kez yavaşlamaya geçti. Birçok limanda indirme, yükleme ve teslimatta önemli gecikmeler yaşandı

TAHT SALLANACAK

Küresel ticarette ortaya çıkan sorunlar, 2021 ile birlikte lojistikte hız kavramını çok daha önemli hale getirdi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Efe Göktuna, “Artık alternatif çözümler üretebilen lojistik şirketleri daha çok tercih edilecek. Karayolu taşımacılığındaki mevcut problemler, salgının da etkisiyle daha büyük problemlere dönüştü. Sınır kapılarındaki yığılmalar, geçiş belgesi sorunları ve ülkeler tarafından uygulanan salgın önlemleri bunlardan bazıları. Önümüzdeki süreçte bu sorunlar devam ederse, çözüm olarak intermodal taşımacılık ve minivan gibi hizmetler karayolunu tahtından edecektir. Minivan taşımalarımız ile sınır kapılarındaki yoğunluklara takılmadan Avrupa’ya 2-3 günde ulaşabiliyoruz. Gerektiğinde grup şirketlerimizin altyapısını kullanarak intermodal taşımacılıkta önemli maliyet ve süre avantajı sağlıyoruz. Teknolojik altyapısı yeterli olmayan şirketler operasyonlarını yönetmekte zorlandı. Birçoğu ciddi kayıplar yaşadı. Teknoloji, lojistik süreçlerinin hızlanmasına katkı sağladı. 2021 ve sonraki yıllar, teknoloji yatırımlarına öncelik veren ve hızlı kararlar alıp çözümler üretebilen şirketlerin yılı olacak” dedi.