Lojistik
Giriş Tarihi : 29-09-2021 23:25   Güncelleme : 29-09-2021 23:25

Bir serbest bölge daha!

Ceynak Lojistik ile Ceyport Terminal Lojistik’ten oluşan Cey Grubu Ortak Girişimi, 684 milyon TL teklif vererek Taşucu Limanı’nı 40 yıllığına devraldı. Liman geri sahasındaki SEKA arazisi de gruba geçti. Cey Grup, Taşucu’nda Mersin’in 2’nci serbest bölgesini kuracak.

Bir serbest bölge daha!

Mersin’in Silifke ilçesindeki Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait Taşucu Limanı, Cey Grubu Ortak Girişimi tarafından özelleştirildi. İhalede ayrıca liman geri sahasında bulunan sanayi imarlı 714 bin 200 metrekarelik SEKA arazisinin mülkiyeti de Cey Grubu Ortak Girişimine geçti. Cey Grup; Samsun, Tekirdağ liman işletmeleri arasına Taşucu Limanı’nı da dahil etmiş olurken, bu yatırım ile Taşucu Limanı’nın 395 bin 995 metrekarelik liman sahası, 329 bin 556 metrekarelik lojistik tesisi ve geri sahasında yer alan 714 bin 200 metrekarelik yüzölçümlü sanayi tesis alanı ile toplamda 1 milyon 439 bin 751 metrekarelik alan üzerinde bulunan tüm yapı ve tesisleri de bünyesine kattı.

LİMANDA DÖKME YÜK

Cey Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, Taşucu Limanı’nın şu anda aktif olmadığını söyledi. Avcı, tahsis sürecini tamamladıktan sonraki ilk hedeflerinin liman geri sahasındaki lojistik sahaların ve hizmet alanlarının modernizasyonu olduğunu ifade etti. Bu sayede bölgedeki ithalat ve ihracat trafiğini artırmayı amaçladıklarının altını çizen Avcı, daha sonra sözleşme şartnamesine göre limanın operasyonel kapasitesini artıracak altyapı ve ekipman yatırımlarına başlayacaklarını belirtti. Avcı, “Limandaki yatırım projelerimizi ağırlıklı olarak dökme yük operasyonlarının geliştirilmesi için kurguluyoruz” dedi.

BACASIZ SANAYİİ

Taşucu Limanı’nın geri sahasında kuracakları yeni serbest bölge ile Mersin Serbest Bölgesi’nin yıllardır çözülemeyen genişleme sorununa da çözüm olacaklarını kaydeden Ali Avcı, şöyle konuştu: “Arazi tahsis sürecinin tamamlanması ile birlikte Mersin’in 2’nci serbest bölgesini kurmak için çalışmalara zaman kaybetmeden başlayacağız. Taşucu Serbest Bölgesi de Mersin Serbet Bölgesi’nde olduğu gibi açılacak koridor üzerinden doğrudan liman bağlantılı olacak. Burada bacasız sanayiye yönelik yatırımları kabul etmeyi planlıyoruz. Ağırlıklı olarak gıda, tekstil, montaj ve enerji sanayi taleplerine yanıt vereceğiz.”

LOJİSTİK GÜCÜ ARTACAK

Taşucu Limanı’nın özelleştirilmesini değerlendiren Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, uzun bir süredir ekonomik anlamda atıl kalan bir bölgenin artık kent ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacağını belirtti. Taşucu Limanı özelleştirme ihalesinin daha fazla uzamadan sonuca ulaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kızıltan, “Uzun süredir ekonomik anlamda atıl kalan bölgenin kent ve ülke ekonomisine, istihdamına katkıda bulunacak olması önemli. Özellikle ihaleyi lojistik konularında deneyimli bir Mersin firması ve girişimcisi olan Cey Grup’un alması bizi daha da sevindirdi. Akdeniz’de Mersin’in lojistik gücü ve dolayısıyla Türkiye’nin lojistik gücü bu özelleştirme ile daha da artmış olacaktır” diye konuştu.