Lojistik
Giriş Tarihi : 17-10-2021 14:38   Güncelleme : 17-10-2021 14:38

Rakiplerine toz yutturdu

Türkiye’nin Polonya ve Çekya ile dış ticaret hacminde 8 ayda 8,2 milyar dolar ile rekor kırıldı. Ocak-Ağustos döneminde bu iki ülkeye ihracat yüzde 51,7 artarak 4 milyar dolarla rekor düzeye ulaştı.

Rakiplerine toz yutturdu

Lojistik firmalarından Norther Global, Türkiye ile Polonya – Çekya arasındaki taşımalarını bu yıl Eylül itibarıyla yüzde 50 civarında arttırdı. Şirketin ortağı Ferhat Emanetoğlu, “Araçlarımız boş dönmüyor. Dolayısıyla müşterilerimize maliyet avantajı sağladık” ifadesini kullandı.

REKOR SEVİYE

TÜİK verilerine göre, Ocak-Ağustos döneminde Türkiye’nin Polonya ve Çekya’ya ihracatı geçen yılın aynı aylarına kıyasla yüzde 51,7 artarak 4 milyar dolar ile rekor seviyeye yükseldi. Bu iki ülkeden ithalat 4,2 milyar dolara çıkarken dış ticaret hacminde de 8 milyar 248 milyon dolar ile rekor kırıldı. Norther Global Logistics ortağı Ferhat Emanetoğlu da konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. NGL ortağı Ferhat Emanetoğlu, Polonya ve Çekya hattında karşılıklı olarak her gün düzenlenen seferlerle komple ve parsiyel yükleri kapıdan kapıya teslim ettiklerini söyledi.

TAŞIMALAR ARTTI

Türkiye’nin Polonya ve Çekya ile ithalat ve ihracat rakamlarının birbirine yakın seyrettiğini belirten Emanetoğlu, şöyle konuştu: “İthalat ve ihracattaki denge, araçların boş dönme riskini azaltıyor. Dolayısıyla taşımacılık maliyetlerinde müşterilerimize avantaj sağlayabiliyoruz.
Ticaret rekoru, bu ülkelere yapılan taşımalarımızı Eylül itibarıyla yüzde 50 civarında artırdı. İthalat seferlerinde daha çok yedek parça, elektrikli makine ve cihazlar; ihracat seferlerinde ise yedek parça, tekstil, elektrikli makine ve cihazlar taşıyoruz. Farklı yük tiplerine uygun araçlarımızla hemen hemen bütün sektörlere güvenle hizmet veriyoruz.”