Lojistik
Giriş Tarihi : 13-04-2022 15:15   Güncelleme : 13-04-2022 15:15

Krizi kapıda!

Avrupa ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar, küresel lojistik sektörünü de olumsuz etkiledi. ATF Forwarding Genel Müdürü Haldun Kavrar, Çin-Avrupa ticaretinde Rusya’nın çok önemli bir lojistik güzergâhı olduğuna dikkati çekti.

Krizi kapıda!

Çin – Avrupa hattında Rusya üzerinden geçen demir yolu ile yılda 1 – 1,5 milyon TEU konteyner taşınıyor. ABD ve Avrupa’nın yaptırımları nedeniyle bu hatta ciddi aksamalar yaşanmaya başladı. Konuya ilişkin açıklama yapan ATF Forwarding Genel Müdürü Haldun Kavrar, taşımaların deniz yoluna kaydırılmasıyla orada da ciddi sıkıntılar yaşanmaya başladığına dikkat çekti. Kavrar, “Hâlihazırda devam eden konteyner krizi ve yüksek navlun maliyetlerinin üzerine böyle bir talebin deniz yolu ile karşılanması mümkün değil. Deniz yolunda şu an için ilave 1 – 1,5 milyon TEU konteyneri kaldıracak ne kapasite ne de elleçleyecek liman var” dedi.

HAVA BULUTLU!

Hava kargo taşımacılığında da benzer bir sorunu işaret eden Kavrar, “Avrupa ülkeleri ile Rusya, hava sahalarını birbirlerine karşılıklı olarak kapattığı için Çin ile Avrupa ülkeleri arasındaki hava yolu taşımacılığı de maliyetleri de yükselişe geçiyor. Çünkü Çin’den Avrupa’ya giden uçaklar yakıt tasarrufu için önce Kuzey’e yani Rusya üzerine doğru hareket edip, daha sonra Avrupa sahasına giriyorlardı. Güncel gelişmeler nedeniyle havadaki rota da maliyetler de değişiyor. İlave olarak dünyanın en büyük kargo uçakları Rusya ve Ukrayna’ya aittir. Bu da havadaki diğer bir sorun olarak karşımıza çıkmaya başlayacak” ifadesini kullandı.

BİZİM İÇİN FIRSAT

Çin ile Avrupa arasında yaşanması muhtemel tedarik zinciri sorununda, Türkiye için bazı fırsatların olabileceğini belirten Kavrar, bazı Avrupalı şirketlerin mal tedarikini Türkiye’ye kaydırabileceğinin altını çizerek şöyle konuştu: “Bu durum hem üretici - ihracatçı için hem de yerli lojistik şirketleri için yeni fırsatlar doğurabilir. Türkiye, bu krizi doğru yönetebilirse Avrupa’ya ihracatımız, dolayısıyla taşımalarımız da artacaktır. Ayrıca Rusya hava sahası Türk uçaklarına kapanmadığı için Avrupa – Asya Pasifik hattında Türk hava kargo şirketleri daha çok tercih edilecektir.”