Lojistik
Giriş Tarihi : 29-06-2022 18:48   Güncelleme : 29-06-2022 18:48

Zamdan sonra pedal!

Şirketler, artan yakıt maliyetlerinin de etkisiyle filolarını alternatif araçlarla çeşitlendirmek için yeni çözümler aradı. Bisikletli teslimat, bu yeni çözümlerin başında geliyor. Bisiklet rotalarını destekleyen ve şirketlerin nüfusun yoğun olduğu kentlerde teslimatlarını kolaylaştıran yazılımlar geliştirildi.

Zamdan sonra pedal!

RouteQ, teslimat yapmak için özellikle bisiklet kullanan veya kullanmayı planlayan şirketlerin ilgisini çekecek yeni bir güncelleme yayınladı. Yazılım, yeni güncelleme ile birlikte teslimat rotalarını oluştururken bisiklet yolu kullanılabilirliğini hesaba katabiliyor ve lojistikçilerin hız, kargo ağırlığı ve maksimum mesafe için limitler tanımlamasına olanak tanıyor. Bu çözüm, hem geleneksel hem de elektrikli bisikletler için kullanılabiliyor.

UYGUN MALİYET

Yeni rota otomasyonu, şirketlerin kent içinde etkin teslimat için hızlı ulaşımı kolay bir şekilde kullanmalarına, kısa mesafeli teslimat maliyetlerini düşürmelerine ve yüksek düzeyde müşteri memnuniyeti sağlamalarına olanak tanıyacak. Bisikletli kuryelerin, trafik sıkışıklığı veya park yeri bulma sorunlarından etkilenmemesi, teslimatların zamanında yapılmasını kolaylaştırıyor. Yüksek enflasyon nedeniyle akaryakıt fiyatlarının yükselmesi, lojistik şirketlerinin filolarını çeşitlendirme yoluna gitmesine neden oluyor. Buna ek olarak, bisikletle teslimat yapmak yalnızca düşük maliyetli değil çevreci bir lojistik çözüm olarak da ilgi çekiyor.

HIZLI TESLİMAT

Bisikletler, özellikle İzmir gibi nüfus yoğunluğunun çok yüksek olduğu kentlerde oldukça etkin bir son kilometre aracı görevi görüyor. Kuryeler, feeder adı verilen araçların teslimat yapılacak alanın merkezine getirdikleri kargoların dağıtımının son kilometresini üstlenerek teslimat sürecini oldukça hızlandırabilir. RouteQ algoritması bu tür multimodal taşımacılık zincirlerinin kurulmasına yardımcı oldu. Yeni güncellemede, rotayı planlayan lojistikçinin her bir kuryenin hangi taşıma modunu kullandığını belirtmesi yeterli. Araç dizini hâlihazırda kamyonlar, binek otomobiller ve yaya teslimatı için destek içeriyor, şimdi bu seçenekler arasında bisiklet desteği de olacak.