Lojistik
Giriş Tarihi : 23-08-2022 22:20   Güncelleme : 23-08-2022 22:20

Sarp yükselişte

Türkiye’nin kimya ihracatındaki rekor, lojistik sektörüne de olumlu yansıdı. Sarp Intermodal’in likit yükleri taşıdığı Isotank operasyonları, Ocak-Ağustos aylarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 arttı.

Sarp yükselişte

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı, Ocak-Ağustos 2022’de geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 41,8 arttı ve 19,7 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştı. Kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatındaki rekor, Türkiye’de intermodal taşımacılığın öncü markalarından Sarp’ın taşımalarına da yansıdı. Şirketin Isotank taşımaları bu dönemde yüzde 35 arttı.

AVANTAJ SUNDU

Konuya ilişkin açıklama yapan Sarp Intermodal Operasyon Direktörü Cem Karaman, “Isotank taşımacılığında her zaman ekipman uygunluğu ve süreklilik sağlıyor ve müşterilerimize doğru alternatifler sunuyoruz. Deniz yolu taşımalarına ek olarak şirketimizin güçlü intermodal altyapısını kullanıyoruz. Kara yolunu Ro-Ro ve demir yolu ile birleştirerek, sınır kapılarına takılmadan müşterilerimize güçlü bir alternatif oluşturduk. Böylece hem transit sürelerde hem de navlunda önemli avantaj sağladık” ifadesini kullandı.

KÜRESEL TAŞIMA

Cem Karaman, küresel bir lojistik şirketi haline gelen Sarp Intermodal’in, başta ABD, Kanada, Avrupa, Orta Doğu ve Uzak Doğu olmak üzere dünyanın birçok noktasına Isotank taşıması gerçekleştirdiğini açıkladı. Özellikle son 3 yılda sadece Isotank taşıması yapan ADR’li çekici ve treyler sayısını önemli oranda artırdıklarını anlatan Karaman, söz konusu yatırımlar için şirket olarak ciddi bütçeler ayırmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi. 2021 yılında gıda sektöründeki likit ürünler için de Isotank taşımalarına başladıklarını ifade eden Karaman, kimya sektöründeki büyüme oranlarını kısa sürede bu alanda da yakalamak istediklerine dikkati çekti.