Lojistik
Giriş Tarihi : 23-12-2022 19:50   Güncelleme : 23-12-2022 19:50

DHL, elektriklendi

Lojistik firmalarından DHL Express Türkiye, elektrik araç kullanımına ağılık verdi. Firma, 2025 sonuna kadar Türkiye’deki araç filosunun yüzde 80’ini elektrikli araçların oluşturacağını açıkladı.

DHL, elektriklendi

DHL Express Türkiye CEO’su Mustafa Tonguç, sektörel operasyonlarını sürdürebilmek için hedeflerini yeniden şekillendirdiklerini açıklardı. DHL Express’in bağlı bulunduğu DPDHL Group’un, 2030 yılına kadar filosunun yüzde 60’ını elektrikli araçlardan oluşturacağı öğrenildi. Doğa dostu elektrikli araç kullanımını artırmayı planlayan şirket, bu kapsamda ilk olarak 2 bin adet yeni Ford E-Transit araç siparişi verdi.

GELECEĞE YATIRIM

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan DHL Express Türkiye CEO’su Mustafa Tonguç, “Lojistik konusunda sektörümüze öncülük ediyoruz. Amaçlarımıza ulaşmak için işimizin her boyutunu sürdürülebilir kılmak üzere çalışıyor, operasyonlarımızı çevreyi koruyacak şekilde yeniden şekillendiriyoruz. Sera gazı emisyonunu 2030 yılına kadar 41 milyon metrik tondan 29 milyon metrik tona indirmeyi amaçlıyoruz. Bu doğrultuda filomuzdaki doğa dostu elektrikli araç sayısını da artırmaya devam ediyoruz” dedi. Elektrikli araç almanın yanı sıra filolarındaki benzinli araçların bir kısmını da elektrikliye dönüştürdüklerini açıklayan Tonguç, şöyle devam etti: “Yol haritamız doğrultusunda 2023’ün sonuna kadar filomuzdaki elektrikli araç sayısını 59’a çıkarmayı, 2025 yılının sonuna kadar ise filomuzdaki araçların yüzde 80’ini elektrikli araçlara dönüştürmeyi hedefliyoruz. Elektrikli araçların menzili, mevcut duruma göre artarsa da yüzde 80 olarak belirlenen hedefimiz yükselecektir.”