Lojistik
Giriş Tarihi : 16-03-2023 22:51   Güncelleme : 11-04-2023 21:21

Arkas, lokomotif alacak

Lojistik sektörünün önde gelen şirketlerinden Arkas, Euro Dual model lokomotif alımı için sipariş verdi. Toplam 38,5 milyon Euro’luk yatırımın ilk etap lokomotif teslimatları 2025 yılında yapılacak.

Arkas, lokomotif alacak

Arkas Lojistik, demiryolunda tarifeli seferlerle taşıma yapabilmek için 5 adet lokomotif siparişi verdi. Siparişlerin ilk 3 âdetinin teslimatı ise 2025 yılında yapılacak. Arkas Lojistik CEO’su Onur Göçmez, lokomotiflerin hizmete alınmasıyla birlikte İç Anadolu’daki ürünlerin limana nakliyesinin daha avantajlı olacağını dile getirdi.

SEKTÖRE HİZMET

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Arkas Lojistik CEO’su Onur Göçmez, “Türkiye demiryolu ulaştırmasının serbestleşmesi kanunu ile özel sektöre lokomotif yatırımı yapma imkanı verildi. Uzun yıllardır demiryoluna hem ekipman hem de kara terminali konusunda yatırım yapan bir şirket olarak sektörde bir ilki gerçekleştirerek, Arkas Rail şirketimizin çatısı altında üç tanesini 2025 yılında teslim almak üzere 5 adet lokomotif yatırımı yaptık. Bu sayede tüm sektöre hizmet vermeyi planlıyoruz” ifadesini kullandı.

TARİFELİ SEFERLER

Müşterilerinin talepleri doğrultusunda lokomotifin yanında vagon yatırımlarının da devam edeceğini dile getiren Arkas Lojistik CEO’su Onur Göçmez, “Bunun yanı sıra 700 adet öz mal vagonumuza ek olarak 100 adet daha vagon alımı için çalışmalar yapıyoruz. Böylece Arkas Rail hâlihazırda demiryolu ile taşımalarını gerçekleştirdiği Kayseri, Konya, Ankara, Gaziantep, Eskişehir gibi Türkiye’nin önde gelen sanayi şehirlerinden yine Türkiye’nin en büyük limanlarına ithalat ve ihracat konteynerlerini tarifeli seferler ile taşıyacak” diye konuştu.